Årets byggkvinna delas ut varje år av bransch- och arbetsgivarorganisationen Byggföretagen. Katrineholms-Kuriren har tidigare berättat att 18-åringarna på KTC:s bygg- och anläggningslinje nominerades av sin lärare Daniel Geiborg. Han ville uppmärksamma deras positiva attityd och arbetsmoral.
Det blev ingen finalplats för tjejerna. Däremot uppmärksammades de med ett fint hederspris i samband med prisutdelningen i Näringslivets hus på fredagsförmiddagen.
Det är första gången som hederspriset delas ut. De sex tjejerna får priset "för att de är goda ambassadörer och inspirerar fler till att välja en byggutbildning".
– Det känns så bra. Det är roligt att vi tjejer uppmärksammas, att vi gör något bra. Man känner sig verkligen hedrad, säger Agnes Bojesen.
Hon tycker också att det var roligt att träffa de tre finalisterna.
– Det var inspirerande att prata med dem. De har ju varit i branschen ett tag och vi är knappt inne i den. Det var jätteroligt att höra att de lyckats så bra. Man fick lite tro på sig själv, säger hon.
Läraren Daniel Geiborg gläds med sina elever.
– Jag är jättestolt och tycker att det är jätteroligt, säger han.
Utmärkelsen firades med en lunch på stan i Stockholm.