Döms för felaktiga skatteuppgifter

En man i 50-årsåldern har dömts till 75 timmars samhällstjänst för fyra fall av skattebrott och ska även stå för en del av kostnaden för sin försvarare.

Övrigt2017-11-23 16:45

Den nu dömde mannen har drivit en enskild firma som avregistrerades i början av 2017 till följd av bristande redovisning.

Mellan maj 2015 och februari 2016 lämnade han vid fyra tillfällen oriktiga uppgifter till Skatteverket i sin momsredovisning.

Han har angett ett för högt belopp ingående mervärdesskatt (moms) och han har lagt på 245230 kronor för mycket.

Mannen har erkänt sina gärningar och har dömts till 75 timmars samhällstjänst. Han får även skattetillägg med 20 procent på beloppet 86992 kronor.

Den normala påföljden för de brott mannen har gjort sig skyldig till är fängelse, men tingsrätten anser inte att det finns en risk att mannen gör sig skyldig till fortsatt brottslighet.

Med hänvisning till hans ekonomiska förhållanden ska han även återbetala en del av kostnaden för sin försvarare till staten.

Av den totala kostnaden på 15097 kronor ska den dömde mannen betala 6000 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!