– Tänk att det är 50 år sedan jag var i hallen första gången och då var det landskamp mellan Kina och Sverige, säger Kenneth när han hälsar på Per.
– Jag var tio år gammal och hade knappt en tanke på att VVK var en nybildad klubb, fortsätter Kenneth.
Per var i det läget redan första ordförande i den nybildade klubben.
– Vi var ett gäng skolkompisar som gick på gymnasiet i Katrineholm och då kom vi i kontakt med volleybollen via gymaplektionerna, minns Per.
Eftersom Svenska volleybollförbundet hade förlagt sin verksamhet till just Vingåker väcktes frågan om att starta en klubb på orten.
– Jag hade varit lite politiskt engagerad och hade de grundläggande kunskaperna om hur en klubb skulle kunna drivas, berättar Per som därmed tilldelades rollen som ordförande.
– Huvudmålet för oss i den första styrelsen var att etablera sporten bland såväl tjejer som killar och det lyckades vi med.
VVK fick ganska snabbt igång lag på tjej- och pojksidan som nådde förhållandevis högt upp i seriesystemet.
– Efter tre år som ordförande lämnade jag klubben och kom att ägna mig åt uppdrag inom andra föreningar i KFV-regionen, berättar Per.
För Kenneth blev första upplevelsen i Vidåkershallen (den hette så på den tiden) ett minne för livet. Autografer från landslagsspelarna i Sverige och Kina har han fortfarande kvar i gömmorna.
– Men det var först under senare delen av 1980-talet som jag började spela volleyboll, uppger Kenneth.
Precis som så många andra i Vingåker på den tiden spelade han volleryboll på korpnivå.
– Men VVK hade ändock fått bra fart på ungdomsverksamheten och under årens lopp har många spelare på elitnivå fostrats i klubben.
År 2012 klev Kenneth Karlsson in i styrelsen för föreningen och sedan 2014 är han ordförande.
– Mycket har hänt under årens lopp. VVK är etablerat i elitsammanhang och nu är det bara första SM-guldet vi väntar på, säger Karlsson.
Måhända kan guldet komma som bästa tänkbara 50-års present. På lördag firar föreningen ett halvsekel med fest i Vingåkers Folkets Park och då gästas klubben av volleylegendaren Bengt Gustafsson, även känd från tv-programmet Mästarnas mästare.
– Att få fira ett SM-guld redan kommande säsong är kanske lite väl optimistisk, men inom en inte alltför avlägsen framtid hoppas jag att drömmen ska bli verklighet.
– Det hoppas jag också, inflikar Per som i sin vildaste fantasier för 50 år sedan inte hade en tanke på att VVK skulle utvecklas till en elitförening.