Sol och moln väntas – på publikfesten i Vingåker

Det lär blir soligt, molnigt och cirka 20 grader när ett antal hundra löpare och marknadsbesökare ska trängas i stan då Vingåkersloppet arrangeras och Vingåkers marknad sker samtidigt.

Under torsdagen kommer ett antal hundra löpare, publik, och marknadsbesökare trängas i Vingåker.

Under torsdagen kommer ett antal hundra löpare, publik, och marknadsbesökare trängas i Vingåker.

Foto: Arkivbilder

Vingåker2025-05-28 20:42

På torsdag är det Kristi himmelsfärds dag och för en del, som inte arbetar på klämfredagen, stundar en av vårens långhelger. Under torsdagen kommer ett antal hundra löpare, publik, och marknadsbesökare trängas i Vingåker. Men hur blir då vädret?

– Det ser ut att kunna bli en del sol, men det kommer också vara en del moln som passerar under dagen, säger Sandra Fyrstedt, meteorolog på SMHI.

– Det ser ut som att det kommer vara uppehåll och temperaturen, som är lite beroende på hur mycket sol det blir, kan komma upp till cirka 20 grader. Så för de som önskar fint väder på torsdagen kommer få åt det bättre hållet.

Redan under natten mot fredagen blir det desto sämre när ett regnområde kommer in under Sverige västerifrån. Regnet når Katrineholm- och Vingåkersområdet på morgonen och drar bort någon gång framåt eftermiddagen.

– Under eftermiddagen kommer det vara mest uppehåll men fortsatt molnigt väder, säger Sandra Fyrstedt.

Enligt Sandra Fyrstedt blir det molnigt och mellan 12 och 15 grader.

När kommer sommarvärmen?

– Vi kan bara se över en tiodagarsprognos, men tittar vi längre fram kommer det här vädret fortsätta vara lite fram och tillbaka. Vissa dagar så är det lite mer sol och då kan ju temperaturen komma upp mot 20 grader. Sedan har vi områden med regn som passerar och det är också väldigt välbehövligt. Det är väldigt torrt i skog och mark just nu. Men vi ser ingen stabilisering med flera dagar med sol och värme och så, utan det är lite blandat sol och regn egentligen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!