Svensk stafettsuccĂ© – vann VC-premiĂ€ren

Bra sÀsongspremiÀrer börjar bli en vana. De svenska skidskyttedamerna höll för favorittrycket och vann sÀsongens första vÀrldscupstafett i storslagen stil.
–Det Ă€r planenligt, det gĂ€ller att fĂ„ upp sjĂ€lvförtroendet och ta chansen direkt, sĂ€ger Elvira Öberg om framgĂ„ngarna i Kontiolax.

Sveriges vinnande stafettlag, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Öberg och Elvira Öberg.

Sveriges vinnande stafettlag, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Öberg och Elvira Öberg.

Foto: Anders Wiklund/TT

Skidskytte2022-12-01 14:51

Sverige har vunnit tre av fyra lopp i vÀrldscuppremiÀren i Finland. Och i helgen kan det bli ytterligare framgÄngar nÀr sprint- och jaktstartsloppen avgörs.

Efter Martin Ponsiluomas och Hanna Öbergs segrar i distansloppen vann damstafettlaget med en halv minut före Tyskland och Norge.

– Det Ă€r jĂ€tteskönt att fĂ„ en bra start pĂ„ sĂ€songen och bygga sjĂ€lvförtroende och nu har vi bra situation och det Ă€r bara att bygga vidare pĂ„ det, sĂ€ger Hanna Öberg.

Hon körde tredjestrĂ€ckan efter att Linn Persson och Anna Magnusson varit med i tĂ€tklungan efter sina strĂ€ckor. Hanna Öberg hade visserligen en bom i bĂ„de liggande och stĂ„ende skyttet och behövde tvĂ„ extraskott i vardera skjutning. Men hon var snabb i spĂ„ret och kunde ge systern Elvira en ledning pĂ„ drygt 20 sekunder.

– Jag hade nĂ„got extraskott för mycket för att vara helt nöjd. Men Elvira tar verkligen hand om hennes lĂ€ge pĂ„ sista strĂ€ckan och tar oss till vinst, sĂ€ger Hanna Öberg.

– Det Ă€r kul, speciellt för att vi Ă€r en av favoriterna och klarar av att prestera. Det har vi blivit vĂ€ldigt bra pĂ„.

MÄnga pallplatser

Det svenska skidskyttelandslaget har de tvĂ„ senaste Ă„ren varit vĂ€ldigt bra i premiĂ€rerna. I Kontiolax för tvĂ„ Ă„r sedan blev det totalt nio pallplatser, i Östersund i fjol sex pallplatser.

– Vi brukar vara bra i början av sĂ€songen, det Ă€r planenligt. Det gĂ€ller att fĂ„ upp sjĂ€lvförtroendet och ta chansen direkt, det finns inget att vĂ€nta pĂ„, sĂ€ger Elvira Öberg.

TT: Hur ska ni bygga vidare pÄ det?

– Utmaningen kan vara att hĂ„lla fokus mentalt och att fysiska formen ska hĂ„lla. För egen del – jag har fĂ„tt nĂ„gra Ă„r med bra erfarenhet och flera Ă„r med bra trĂ€ning. Jag ser att jag ska klara av att hĂ„lla sĂ€songen bĂ€ttre och bĂ€ttre för varje Ă„r och Ă€r trygg i det, sĂ€ger Elvira Öberg, vĂ€rldscuptvĂ„a förra sĂ€songen.

– Det jag gjorde pĂ„ skjutvallen i dag betyder mycket för fortsĂ€ttningen, att jag kan klara av det. Det bygger verkligen sjĂ€lvförtroende för mig, Ă€r nĂ„got jag verkligen tar med mig. Jag kĂ€nner mig lugn och trygg just nu.

Fylla pÄ med energi

Storasyster Hanna Öberg har haft svĂ„rt att behĂ„lla formen en hel vinter och haft sina utmaningar nĂ€r det gĂ€ller kost och energiintag.

– Jag har lĂ€rt mig de senaste Ă„ren framför allt hur viktigt det Ă€r med Ă„terhĂ€mtningen och att fylla pĂ„ med energi, sĂ€ger Hanna Öberg.

– Nu har vi ett intensivt program, fyra lopp pĂ„ fem dagar. Det Ă€r tufft och det gĂ€ller att prioritera Ă„terhĂ€mtningen och koppla av och koppla pĂ„. Det Ă€r nĂ„got jag lĂ€rt mig.

Fakta: Skidskyttedamernas stafettfacit

Förra sĂ€songen vann Sverige stafettcupen i vĂ€rldscupen efter placeringarna 3-1-2-14-2. Sverige vann ocksĂ„ stafetten i OS genom Linn Persson, Mona Brorsson, Hanna Öberg och Elvira Öberg.

Det blev seger i 2022-2023 Ă„rs sĂ€songs första stafett i Kontiolax genom Linn Persson, Anna Magnusson, Hanna Öberg och Elvira Öberg.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!