Så spelas fotbolls-VM – här är hela programmet

Fotboll

Äntligen är det dags för sommarens stora fotbollsfest. Vi redogör för hålltiderna under mästerskapet som börjar 14 juni och slutar 15 juli.

Tiderna för SVT, TV4 och C More gäller matchstart.

Grupp A: Ryssland, Uruguay, Egypten, Saudiarabien

Grupp B: Portugal, Spanien, Iran, Marocko

Grupp C: Frankrike, Peru, Danmark, Australien

Grupp D: Argentina, Kroatien, Island, Nigeria

Grupp E: Brasilien, Schweiz, Costa Rica, Serbien

Grupp F: Tyskland, Mexiko, Sverige, Sydkorea

Grupp G: Belgien, England, Tunisien, Panama

Grupp H: Polen, Colombia, Senegal, Japan

Gruppspel

Torsdag 14 juni

17.00 Ryssland–Saudiarabien, SVT1+SVT2.

Fredag 15 juni

14.00 Egypten–Uruguay, TV4/C More.

17.00 Marocko–Iran, SVT1+SVT2.

20.00 Portugal–Spanien, SVT1.

Lördag 16 juni

12.00 Frankrike–Australien, SVT1.

15.00 Argentina–Island, SVT1.

18.00 Peru–Danmark, TV4/C More.

21.00 Kroatien–Nigeria, TV4/C More.

Söndag 17 juni

14.00 Costa Rica–Serbien, TV4/C More.

17.00 Tyskland–Mexiko, TV4/C More.

20.00 Brasilien–Schweiz, SVT1.

Måndag 18 juni

14.00 Sverige–Sydkorea, SVT1.

17.00 Belgien–Panama, SVT1+SVT2.

20.00 Tunisien–England, TV4/C More.

Tisdag 19 juni

14.00 Colombia–Japan, TV4/C More.

17.00 Polen–Senegal, SVT1.

20.00 Ryssland–Egypten, SVT1.

Onsdag 20 juni

14.00 Portugal–Marocko, SVT1.

17.00 Uruguay–Saudiarabien, TV4/C More.

20.00 Iran–Spanien, TV4/C More.

Torsdag 21 juni

14.00 Danmark–Australien, TV4/C More.

17.00 Frankrike–Peru, TV4/C More.

20.00 Argentina–Kroatien, TV4/C More.

Fredag 22 juni

14.00 Brasilien–Costa Rica, SVT1.

17.00 Nigeria–Island, SVT1+SVT2.

20.00 Serbien–Schweiz, SVT2.

Lördag 23 juni

14.00 Belgien–Tunisien, SVT1.

17.00 Sydkorea–Mexiko, TV4/C More.

20.00 Tyskland–Sverige, TV4/C More.

Söndag 24 juni

14.00 England–Panama, SVT1.

17.00 Japan–Senegal, TV4/C More.

20.00 Polen–Colombia, TV4/C More.

Måndag 25 juni

16.00 Uruguay–Ryssland, TV4/C More.

16.00 Saudiarabien–Egypten, Sportkanalen/C More.

20.00 Iran–Portugal, SVT24.

20.00 Spanien–Marocko, SVT1.

Tisdag 26 juni

16.00 Danmark–Frankrike, SVT1.

16.00 Australien–Peru, SVT Kunskapskanalen.

20.00 Nigeria–Argentina, Sportkanalen/C More.

20.00 Island–Kroatien, TV4/C More.

Onsdag 27 juni

16.00 Sydkorea–Tyskland, SVT Kunskapskanalen.

16.00 Mexiko–Sverige, SVT1.

20.00 Serbien–Brasilien, TV4/C More.

20.00 Schweiz–Costa Rica, Sportkanalen/C More.

Torsdag 28 juni

16.00 Japan–Polen, TV4/C More.

16.00 Senegal–Colombia, Sportkanalen/C More.

20.00 England–Belgien, SVT2.

20.00 Panama–Tunisien, SVT24.

Åttondelsfinaler

Lördag 30 juni

16.00 Match 50, åttondelsfinal 1, 1C–2D, TV4/C More.

20.00 Match 49, åttondelsfinal 2, 1A–2B, SVT1.

Söndag 1 juli

16.00 Match 51, åttondelsfinal 3, 1B–2A, SVT1.

20.00 Match 52, åttondelsfinal 4, 1D–2C, TV4/C More.

Måndag 2 juli

16.00 Match 53, åttondelsfinal 5, 1E–2F, TV4/C More.

20.00 Match 54, åttondelsfinal 6, 1G–2H, SVT1.

Tisdag 3 juli

16.00 Match 55, åttondelsfinal 7, 1F–2E, SVT1.

20.00 Match 56, åttondelsfinal 8, 1H–2G, TV4/C More.

Kvartsfinaler

Fredag 6 juli

16.00 Match 57, kvartsfinal 1, vinnare match 49–50, SVT1.

20.00 Match 58, kvartsfinal 2, vinnare match 53–54, TV4/C More.

Lördag 7 juli

16.00 Match 60, kvartsfinal 3, vinnare match 55–56, TV4/C More.

20.00 Match 59, kvartsfinal 4, vinnare match 51–52, SVT1.

Semifinaler

Tisdag 10 juli

20.00 Match 61, semifinal 1, vinnare kvartsfinal 1–vinnare kvartsfinal 2, SVT1.

Onsdag 11 juli

20.00 Match 62, semifinal 2, vinnare kvartsfinal 3–vinnare kvartsfinal 4, TV4/C More.

Bronsmatch

Lördag 14 juli

16.00 Match 63, förlorarna semifinal 1–förlorarna semifinal 2, TV4/C More.

Final

Söndag 15 juli

17.00 Match 64, vinnarna semifinal 1–vinnarna semifinal 2, SVT1.

Läs också

( 1 st )

Läs mer om dessa ämnen

RysslandSverigeSportVMfotboll
Relaterat