Nästan 1 900 löpare i stadsnära tävlingar

När Tore Nalgård från Västerås som en av de sista löparna kom i mål kunde KOK, Vingåkers OK och OK Tjärnen summera en fantastisk helg med tre tävlingar på tre dagar.

Orientering2016-04-03 15:03

Tore tyckte att de tio första kontrollerna i utkanten av Laggarhult var lite för lätta. Men svårighetsgraden skulle öka och mot slutet gjorde han, som han själv uttryckte det, en jätteblunder.

– Där tappade jag ett gäng minuter.

Arrangörerna däremot gjorde inga misstag.

– Förra året hade vi oturen att någon kontroll satt fel och fick stryka en klass. Det slapp vi i år. Vi fick också ha alla kontroller i fred trots att många satt så nära bebyggelsen, säger KOK-ordföranden Anna Löwegren.

Hon var nöjd. Tävlingsledaren Mogens Lauridsen var nöjd. Löparna var nöjda.

– Visst blev också jag orolig när jag vaknade i fredags morse och det var vitt av snö på backen. Men sedan sprack det upp och till och med vädret har varit på vår sida under alla dagarna, sa Mogens.

170 löpare ställde upp i Svartnatta. 749 kom till start på lördagens medeldistans och det skulle bara bli bättre.

– Vi hade 899 startande på långdistansen och så många tror jag aldrig vi haft under de sex år vi arrangerat Mälarmårdsdubbeln, säger Anna Löwegren.

Med närheten till Katrineholm var det många motionärer som tog chansen att prova på sporten.

– Vi har sålt över 400 kartor till direktbanorna, sa Karin Wadman.

Men de flesta ställde förstås upp i tävlingsklasserna och i D21 blev det samma vinnare på söndagen som på lördagen när Linköpings Kajsa Hermansson sprang i mål på tiden 49,49, nästan minuten snabbare än Anna-Stina Påledal från Roxen och med Johanna Engström, Hällen, som trea 16 sekunder efter Anna-Stina.

I herrarnas elitklass vann Daniel Attås. Tisarenlöparen fanns med i tätstriden redan under medeldistansen men på den långa banan kom fullträffen. 45 sekunder långsammare var Filip Dahlgren från Lidingö som tvåa och Henrik Jonsson, Rohden, slutade trea.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!