Ingen svensk i herrfinalen: "Vi hÄller inte"

Ingen svensk tog sig till herrfinalen i sprinten i Val MĂŒstair. För dĂ„ligt, menar Anton Persson som föll i semin.
–Vi ska vara bĂ€ttre Ă€n sĂ„, sĂ€ger han.

Calle Halfvarsson tog sig till kvartsfinal.

Calle Halfvarsson tog sig till kvartsfinal.

Foto: Terje Pedersen/NTB/TT.

LĂ€ngdskidor2022-12-31 13:33

Tour de Ski inleddes med sprint, fristil, i Schweiz och det slutade inte helt ovÀntat med norsk seger pÄ herrsidan.

Vann gjorde Johannes HÞsflot KlÊbo före italienaren Federico Pellegrino. Norrmannen Sindre BjÞrnestad Skar blev trea.

BÀsta svenskar blev Anton Persson och Johan HÀggström som tog sig till semifinal.

Anton Persson föll dessutom och blev sÄledes lÄngt efter.

– Helt vĂ€rdelöst, jag vet inte vad jag hĂ„ller pĂ„ med, det Ă€r för dĂ„ligt. Jag hinner precis tĂ€nka att jag Ă€r pigg och att det nog kommer kunna gĂ„ bra, men benen bara försvinner, det Ă€r isigt i de dĂ€r kurvorna, men man ska kunna hantera det, sĂ€ger han.

– Jag Ă€r vĂ€ldigt besviken, jag trodde det hĂ€r skulle bli en bra dag och det kĂ€ndes bra, men det Ă€r bara att glömma.

TT: Vad sÀger du om den svenska insatsen pÄ herrsidan?

– Vi ska vara bĂ€ttre Ă€n sĂ„ tycker jag, jag tycker vi ska ha en i final, vi hĂ„ller inte riktigt i dag, vi fĂ„r ta nya tag.

Halfvarsson: "Ovigaste personen"

Calle Halfvarsson var ytterst nÀra att knipa en semifinalbiljett, men missade semin med en hundradel.

– Jag mĂ„ste bli bĂ€ttre pĂ„ det hĂ€r med att gĂ„ ner i spagat, sĂ€ger han om kampen över mĂ„llinjen och konstaterar:

– Jag Ă€r nog den ovigaste personen i hela Val MĂŒstair skulle jag gissa pĂ„.

Han fortsÀtter:

– Jag trodde det skulle kĂ€nnas bĂ€ttre, samtidigt var jag instĂ€lld pĂ„ en höjdsmĂ€ll och sĂ„ blev det.

Stav i huvudet

Vid mÄlgÄng rÄkade Halfvarsson dessutom sopa till schweizaren Valerio Grond.

– Han var i vĂ€gen, det var inte meningen, jag tror jag slog till honom i huvudet med min stav.

Även William Poromaa Ă„kte ut i kvartsfinal.

För Oskar Svensson, Eric Rosjö och Leo Johansson tog sprinten slut i prologen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om