Marek är fylld av revanschlusta

I fjol var han ett enda slag från slutsegern på golfens seniortour. I år tänker han ta revansch och dessutom är 57-årige Marek Eriksson från Katrineholms Golfklubb redo för sitt femte EM-uppdrag i blågul dress.

En revanschsugen Marek Eriksson är redo för en ny säsong på seniortouren och EM i Estland i juni.

En revanschsugen Marek Eriksson är redo för en ny säsong på seniortouren och EM i Estland i juni.

Foto: Stellan Nilsson

Golf2022-04-20 09:37

Revanschlustan lyser verkligen igenom hos Eriksson som just är hemkommen efter ett träningsläger med det svenska seniorlandslaget i Spanien.

– Tillsammans med 12 spelare och tre ledare avverkade vi ett tio dagars långt träningsläger med inriktning på kommande spel i EM. berättar 57-åringen som blir 58 i nästa månad.

Lägerdagar som inte var någon dans på rosor direkt.

– Vi körde bland annat 12 timmars golf som innebar att vi gick upp klockan sex på morgonen, åt frukost och spelade 18 hål med start strax efter åtta. Efter lunch blev det en ny 18-håls runda och fram på kvällskvisten kände man sig ganska mör i kroppen.

undefined
En missad putt innebar ifjol att Marek missade segern på seniortouren. I är ska det bli öändring på den saken.

För att klara de här passen så har Marek under de gångna vintermånaderna tränat hårdare än någonsin.

– Tre gånger i veckan har jag varit på gymmet och sedan har jag spelat mycket padel för att komma i riktigt bra fysisk trim.

För såväl den fysiska som den psykiska formen måste vara på toppnivå om Eriksson ska nå sina mål under den kommande säsongen.

– Jag var en missad putt från slutsegern på seniortouren förra året och det kändes verkligen snöpligt. Nu är målet att inte göra några onödiga missar och i slutändan få kvittera ut toursegern, säger Marek som mentalt känner sig bättre förberedd än på många år.

– Rutin och ålder betyder mycket, poängterar han.

Spelet på den svenska touren inleds på Holms GK i Halmstad den 6-7 maj och i den tävlingen kommer Marek att ha sällskap av klubbkompisen Kent Lagerbäck.

– Vi har båda spelat på touren under flera år och den här säsongens sju detävlingar är inget undantag.

Men det som stunder under tiden 8-11 juni på Pärmubanan i Estlund är Marek ensam katrineholmare om att få uppleva.

– Jag har kvalificerat mig för min femte individuella EM-start.

undefined
Alla slag är viktiga under en golfrunda och inte minst bunkerslagen som Marek kan tränar på hemmaplan i Jättorp.

Knivskarp konkurrens väntar Marek under EM-dagarna som handlar om en 54-håls tävling.

– Jag vet vad jag måste prestera för att nå ett bra resultat och faktum är att jag spänt "bågen" rejält inför årets EM.

Som bäst har han sedan tidigare en 20:e plats I EM.

– Den placeringen tänker jag förbättra med råge i år och jag vet att jag just nu har kapacitet för att kriga i det allra översta siktet, säger Marek.

Oavsett hur det kommer att sluta så hoppas han på ett nytt landslagsuppdrag senare under säsongen.

– I september avgörs lag-EM och vi jag också vara med, avrundar Marek.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!