Tredje veterancupen – tredje mästarna

Det är svårt att vinna en titel. Ännu svårare att försvara den. När veterancupen spelades för tredje gången blev det ny vinnare – igen.

Fotboll2016-08-13 16:32

Thomas Lövgren tog initiativet till en cup för 35-plussare i samband med KAIK:s 100-årsjubileum. Då, på Stalls Backe, vann Värmbol. Förra året segrade KAIK.

– Vi kom hit som titelförsvarare – och så slutar vi sist. Vilket ras, sa Andreas Cervin i KAIK.

I stället vann KSK den tredje upplagan. Obesegrat i de tre matcherna dessutom.

– Det är jobbigt. Resultatet är viktigt. När allt ska summeras vill man förstås vinna, sa Cervin.

Jodå, tävlingsinstinkten sitter i, trots att de flesta la av för bortåt två decennier sedan.

– Jag la av för 19 år sen och har inte rört en fotboll sedan dess. Jag har förresten inte rört mig över huvud taget. Det var förra veckan jag stack ut och sprang tre kilometer för att se om jag skulle orka springa på planen, sa Värmbols Magnus Pettersson, 46 år.

Han var inte äldst. Damir Duras är 55 år.

– Det här var skoj. Jättekul att lira. Och så hade jag förstånd att inte förflytta mig i sidled, då slapp jag sträcka mig också, sa Damir Duras.

Björn Lidman lirade i Värmbols tröja.

– Det var bra att det inte tempot var så högt i matcherna, det gick inte så fort, sa han.

1 x 20 minuter tyckte också Magnus Pettersson var en lagom speltid. På halva Backavallens A-plan dessutom.

– Ändå klippte det till i vaden i sista matchen, sa han och haltade av planen.

Annars var det förvånansvärt få skador, men desto fler som uppskattade tillfället att träffa gamla kompisar och få lattja boll en stund. Visst märktes det också att det finns massor av fotbollskunnande kvar bland spelarna. Men det brast i många avslutningar. De fem första matcherna bjöd bara på sju mål innan Vingåker avslutade med en tydlig 4–0-seger mot KAIK. Men inte ens det hjälpte, då hade KSK redan vunnit efter sina segrar mot just VIF och KAIK och det mållösa mötet med Värmbol.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!