Gianni Infantino, ordförande i Internationella fotbollsförbundet (Fifa), blev intervjuad under en konferens som tankesmedjan Milken Institute i Kalifornien höll pÄ mÄndagskvÀllen.
DÄ sade Fifa-basen att förhÄllandena för migrantarbetarna i Qatar har blivit mycket bÀttre och att arbetarna som jobbar med VM-anlÀggningarna kÀnner stolthet och vÀrdighet över att fÄ arbeta i stÀllet för att ta emot vÀlgörenhet.
ââDet Ă€r saker som vi inte fĂ„r glömma. NĂ€r du ger nĂ„gon arbete, Ă€ven nĂ€r det Ă€r ett vĂ€ldigt hĂ„rt arbete, ger du honom stolthet och vĂ€rdighet. Vi bedriver inte vĂ€lgörenhet, sĂ€ger Infantino och skjuter in att hans förĂ€ldrar lĂ€mnade Italien för att immigrera till Schweiz.
ââOch att vi Ă€ndrat förhĂ„llandena för de hĂ€r 1,5 miljoner mĂ€nniskorna gör oss stolta.
"Inte brytt sig"
Men fackförbundet Byggnads ordförande Johan Lindholm, som varit i Qatar vid flera tillfÀllen för att hjÀlpa migrantarbetarna, anser att Fifa tvÀrtemot försvÄrat arbetet.
ââFifa har sprungit under radarn och inte brytt sig. Det har gjorts försök att fĂ„ Fifa att vara med och lyssna men Infantino har inte bemödat sig med att trĂ€ffa nĂ„gra representanter för migrantarbetarna, sĂ€ger Lindholm.
ââJag tycker att det Ă€r illa att man försöker att ta Ă„t sig Ă€ran av andras arbete, och det Ă€r inte bara vi i Byggnads utan flera andra organisationer. Det gör mig heligt förbannad.
The Guardian har uppgett att 6 500 personer har omkommit i arbetsplatsolyckor i samband med VM-byggena.
Gianni Infantino tillbakavisar inte att sÄ mÄnga kan ha mist livet, men sÀger:
ââBara tre har omkommit i byggen av VM-arenor. 6 000 kan ha omkommit i annat arbete. Fifa Ă€r förstĂ„s ingen vĂ€rldspolis eller ansvarig för allt som sker runt om i vĂ€rlden. Men tack vare Fifa och fotbollen har situationen för de 1,5 miljoner migrantarbetarna förbĂ€ttrats.
Kafalasystemet kvar
Infantinos uttalande gÄr stick i stÀv med vad mÀnniskorÀttsorganisationer och internationella fackförbund upptÀckt pÄ plats i Qatar.
För trots det massiva trycket frĂ„n omvĂ€rlden, och Qatars löfte om förbĂ€ttring, finns det ökĂ€nda kafalasystemet â som jĂ€mförts med modernt slaveri och i stort sett sĂ€tter en gĂ€starbetare i hĂ€nderna pĂ„ arbetsgivaren â kvar, uppgav mĂ€nniskorĂ€ttsorganisationen Amnesty i november. Situationen har till och med försĂ€mrats för migrantarbetarna.
ââEtt stort problem Ă€r att det inte finns nĂ„gra mekanismer som kontrollerar att lagarna efterlevs och att ansvariga stĂ€lls till svars, sade Ami Hedenborg, talesperson för Amnesty Sverige, i november.
Enligt FN:s fackföreningsorgan ILO:s rapport skadades 506 personer allvarligt under 2020, medan det totala antalet skadade personer uppgick till hela 37 600.
Johan Lindholm sĂ€ger att de 40 000â50 000 som arbetat pĂ„ byggena till VM-arenorna har fĂ„tt det nĂ„got bĂ€ttre, efter att internationella fackförbund varit dĂ€r och hjĂ€lpt till.
ââMen vi pratar om 1,5 miljoner migrantarbetare. Och nu Ă€r det nĂ€sta sektor â hushĂ„ll, hotell och stĂ€d och allt det hĂ€r. Det Ă€r hundratusentals kvinnor som blir utsatta nu.