160 cupmatcher avgjordes i värmen

160 matcher på tre dagar! Årets upplaga av ungdomsturneringen Katrineholm cup blev en riktig fullträff i sommarhettan.

Lokalderby i P13-klassen. KAIK drabbade samman med KSK och de sistnämnda drog längsta strået och vann med 8-3.

Lokalderby i P13-klassen. KAIK drabbade samman med KSK och de sistnämnda drog längsta strået och vann med 8-3.

Foto: Stellan Nilsson

Fotboll2020-08-09 15:20

– Allt fungerade gnisselfritt och de unga spelarna gjorde mycket bra ifrån sig i värmen, konstaterade cupgeneralen Christer Hellqvist efter den enkla prisutdelningen på Backavallen på söndagen.

– I pandemitider blir inte finalproceduren märkvärdagare än så här, menade Hellqvist sedan han delat ut finalpokalerna.

Tyvärr blev det inga lokala lag som tampades om segerbucklorna.

Men ungdomarna från KFV-regionen ska ha en eloge för sina insatser. Det framhöll bland annat Patrik Mård, tränare för KAIK 07-lag.

– Alla har kämpat på jättebra i värmen, fastslog han och hans tränarkollega, Nabil Benafakir nickade och höll med.

Samtliga lag som fanns på plats under de tre cupdagarna spelade mins fem matcher och i de yngsta klasserna handlade det inte om något slutspel.

Men för Patrik Mårds adepter gällde det B-slutspel under söndagen och här stötte laget ihop med KSK i ett renodlat lokalderby.

– Nästa alla spelare i mitt lag är egentligen ett år yngre än motståndarna och även om det handlar om lite prestige i att möta KSK så gäller det i första hand att gå in och göra så bra ifrån sig som möjligt, poängterade Mård.

Matchen slutade i seger för de rödklädda KSK:arna med 8-3, men det grämde inte Patrik.

– Totalt sett så gjorde vi en bra turnering och vi kommer tillbaka nästa år då vi får spela mot jämnåriga.

Vinnare i de två äldsta klasserna blev i P13, Brommarpojkarna som i finalen besegrade Sickla IF med 7-0 och i P 14 Stångebro som slog Hallstahammar med 5-2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!