KVBS tog betydelsefull uddamålsseger

KVBS bäddade för en hyperintressant avslutning av gruppspelet i allsvenska Supercupen när man på lördagen vann bortamötet med Lidköpings AIK.

Linus Doktare hade all anledning att jubla efter sin tre fullträffar mot Lidköpings AIK.

Linus Doktare hade all anledning att jubla efter sin tre fullträffar mot Lidköpings AIK.

Foto:

Bandy2022-10-08 17:00

4-5 (2-3) slutade tillställningen och gästernas seger var rättvis.

– Den här triumfen var hur skön som helst och nu är det upp till oss själva om det ska bli slutspel i cupen eller inte, kommenterade KVBS assisterande tränaren Thomaz Doktare efter slutsignalen.

Han syftade givetvis på mötet med Örebro på hemmis på onsdag kväll.

– Örebro har redan vunnit två matcher, men kan vi vinna och dessutom skaffa oss några plusmål så kan det mycket väl bli en plats i finalspelet, fastslog Doktare som var nöjd med det spel som laget bjöd på i den pampiga arenen i Lidköping.

– Om man stirrar sig blind på siffrorna så verkar det ha varit en spelmässigt jämn match, men vi var det klart bättre laget och hade flera heta målchanser i andra halvlek.

Vasse målskytten Linus Doktare firade stora triumfer och svarade för tre av gästernas fullträffar.

– Två av hans mål kom efter hörna och när även Olle Ekholm fastställde slutresultatet på en hörna så gavs ett härligt besked om effektivitet på fasta situationer, noterade Thomaz samtidigt som han gladde sig åt att hans manskap satte stopp för hemmalagets fasta situationer.

– Vi var väldigt täta bakåt och alla spelare i laget ska ha ett plus i kanten för arbetsinsatsen, betygsatte Doktare.

Linus Doktare hyllade han lite extra för de tre målen.

– Dessutom var det glädjande att Olle Ekholm fick avgöra matchen. Han gör oftast ett starkt jobb i det dolda, men nu blev han matchhjälte i 85:e minuten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!