I säsongens näst sista hemmamatch kommer IFK på besök. Tabelltrean, som tvångsnedflyttades inför den här vintern, kommer för att vinna och ta två poäng i jakten på en kvalplats tillbaka till högsta serien.
– Jo, de lär ha fart på grejerna, säger KVBS-tränaren Andreas Staaf.
Två faktorer kommer att påverka utgången. Den första är förstås att KVBS måste hålla koll på överlägsne skytteligaledaren Lukas Persson. Hans 32 mål är tre bättre än vad KVBS-tre främsta målskyttar Linus Doktare, Viktor Gogman och Marcus Lagerbäck åstadkommit – tillsammans.
– Den här gången är dessutom Viktor osäker, han har inte tränat på grund av en ömmande hand. Helt klart är också att Fredrik Öjdahl är bortrest i jobbet och spelar inte, säger Andreas Staaf.
Oavsett vilka som spelar, både Marcus Hast och Mårten Grönvall som saknades senast är tillgängliga igen, gäller dock att ha alla spelare på isen. Det är den andra faktorn som kan påverka matchutgången på Backavallen. KVBS är det lag som hittills dragit på sig flest utvisningsminuter (470), Kungälv är näst justaste lag i serien.
– Vi körde flera tunga träningspass i förra veckan då vi hade en spelledig helg, så jag hoppas att det är många matchsugna killar som är laddade inför mötet med IFK. Det är ett duktigt lag, men inte känt för att ha tålamod så kan vi stoppa mycket av deras raka spel och störa dem kan vi överraska, säger Andreas Staaf.