– När vi tog den historiska trippeln för två säsonger sedan med segern i grand prix, ligacupen och SM-guld segrade vi ihjäl oss.
Joél har i många år varit med och byggt upp KVK till en respekterad förening i volley-Sverige. Inte minst som ansvarig för hemsidan som av flera räknas som en av de förnämligaste. Han var också en av initiativtagarna till att KVK blev först med direktsända elitmatcher på webben.
De senaste säsongerna har han varit en del av A-laget som assisterande tränare och teammanager.
– Just nu känner jag bara en enda stor tomhet, säger han.
Tomhet och besvikelse.
Joél Hellman har kämpat för att klubben skulle överleva och har så svårt att acceptera det beslut som nu tagits. Han har svårt att förklara utvecklingen, men har en teori.
– Framgångsåret 2013 när vi vann allt hade en baksida. Alla titlarna blev ett skyltfönster för spelarna ut i Europa. Vi kunde inte behålla laget och bygga vidare.
– I dag är det Engelholm som tvingas möta exakt samma problem. Undantaget 15-åriga landslagsstjärnan Isabelle Haak har klubben tvingats släppa flera spelare till andra europeiska ligor.
Joél Hellman hade erbjudande om att ingå i ledarstaben även kommande vinter.
– Det är bara att erkänna att föreningen inte växt i samma takt som A-lagets framgångar. Jag har lagt ned all min fritid på föreningen och insåg att det skulle bli en ohållbar situation att göra det en vinter till.