Den 10 september startade Röda korsets och Katrineholms-Kurirens gemensamma insamling för människor på flykt. I fredags avslutades den, och resultatet är långt över målet på 100 000 kronor: 178 234 kronor räknades samman på fredagseftermiddagen. Under helgen kom 18 000 kronor in genom den golftävling som Röda korset var medarrangör till och 10 000 genom försäljningen på Kupan. Totalsumman blev alltså över 200 000 kronor.
– Vi är överväldigade. Katrineholmarna är otroligt generösa. I modern tid är det det bästa under så kort tid, fyra veckor, säger Katrine Plan, ordförande för Katrineholms Röda korskrets.
Hon har många exempel på den särskilda givmildhet som visat sig den senaste tiden.
– Generositeten mot Röda korset har varit väldigt, väldigt stark. Jag känner att förtroendet för oss har ökat, säger hon.
Vad som händer med de insamlade medlen kommer att kunna följas, säger Katrine Plan.
– Vart pengarna tar vägen och vad de används till, det kommer vi att redovisa. Vi öronmärker pengarna när vi skickar iväg dem.
Katrineholms-Kurirens chefredaktör Marie Hillblom är stolt över insamlingsresultatet och det Katrineholms-Kuriren kunnat bidra med.
– Jag tror att den stora insatsen som vi har gjort är att vi har ökat kunskapen och medvetenheten om vad det är som händer i vårt samhälle. Vi kan bidra med mer än våra pengar, säger hon.
Engagemanget behöver fortsätta understryker Marie Hillblom.
– Även om vi gjort en fantastisk insamling räcker inte det. Katastrofen fortsätter ju.
Än så länge har det inte kommit eller passerat någon ström av asylsökande till Katrineholm, som på andra håll i landet. Röda korset förbereder sig för att kunna hjälpa när det händer.