Två åtalade för rå misshandel

Tre småkillar bad ett par bekanta om hjälp mot en plågoande som trakasserade dem. Det slutade med en rå misshandel som satte offret på sjukhus och gärningsmännen i arrest.

Vingåker2013-04-09 08:10

De två unga gärningsmännen – den ena 21 år, den andre ännu inte 16 fyllda – har nu åtalats vid Nyköpings tingsrätt.

Rubriceringen lyder grov misshandel, vilket de tidigare förnekat all skuld till. Under polisutredningens gång har de dock båda erkänt att de gav sig på sitt 14-åriga offer med både sparkar och slag.

Det var den 1 mars i år som tre knappt tonåriga kompisar stötte på 21-åringen och dennes yngre kamrat vid tågstationen. I samma veva kom 14-åringen gående från söder, genom tunneln och vidare mot centrum.

14-åringen ska vid tidigare tillfällen ha trakasserat och råkat i bråk med de tre småkillarna. De har därför tagit 21-åringen till hjälp med att varna plågoanden för att ofreda och provocera dem.

Nu dök samma önskemål om hjälp upp igen. Kunde 21-åringen inte sätta ett stopp för trakasserierna, en gång för alla? Det var 21-åringen villig till och fick sin yngre kamrat med på noterna.

21-åringen ville bara prata allvar med "mobbaren", sa han senare i polisförhör, han sökte inte våld. Ett skäl var att han inte ville ställa till det för sig – han väntade på dom för en annan misshandel.

När 14-åringen kom traskande tillbaka från centrum, väntade 21-åringen och dennes kamrat på honom i tunneln. De tre små killarna var också där och såg hur mötet spårade ur fullständigt.

Offret slogs blodigt med knytnävsslag, slets till marken och sparkades över hela kroppen. När småkillarna gick därifrån hörde de hur deras plågoande skrek och grät.

Efteråt fick han ta sig till sjukhus. 21-åringen och kompisen greps av polis och blev senare anhållna.

Småningom har de medgett i förhör att de båda begick den misshandel som kammaråklagare Emma Olsson i åtalet beskriver som rå och hänsynslös.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om