Sommarlovet där alla får vara med gratis

Kultur- och fritidsnämnden gör en storsatsning på att alla barn- och ungdomar i åldrarna 6-15 år ska få möjlighet att vara med på fler aktiviteter. Och allt är utan kostnad för deltagarna.

Vingåker2016-04-21 09:00

Kultur- och fritidsnämnden gör en satsning på över 350 000 kronor för att ge så många som möjligt möjlighet att vara med på de sommaraktiviteter som just nu är under planering.

Nämndens ordförande Caisa Sävheden Larsson (S) är oförställt glad över att kunna erbjuda fler sommaraktiviteter för barn och ungdomar. Att dessutom inte behöva utesluta någon för att en del evenemang tidigare kostat pengar är ytterligare en del av glädjen.

Nämnden har sökt och beviljats 355 000 kronor i bidrag till sommarsatsningen. Det är Myndigheten för ungdom och civilsamhällesfrågor som beviljar bidraget.

Vad innebär det för sommarlovslediga barn och ungdomar?

– Det är jättebra att allt ska vara gratis och att vi kan ge alla en möjlighet att få bra fritidsaktiviteter. Dessutom blir det fler aktiviteter att välja på i år.

Än har inte samtliga aktiviteter spikats, men troligt är att kommer det att se ut enligt följande:

Sommarcamp för minst 100 barn i åldern sex-tretton år. Tio-femton ungdomar erbjuds feriearbete. Fritidsgården kommer ha öppet under 8 veckor i sommar, vilket är dubbelt mer än förra året. Öppen och gratis drivingrange på golfbanan vid tio tillfällen. Sagovecka på slottet med sagoteater och interaktiv verkstad för barnen. Simskola och märkestagning vid utebad.

Och ett konst- och musikläger. På detta läger är antalet deltagare begränsat till 20-25 ungdomar. Om trycket är stort arrangeras även ett läger för yngre barn.

Det kan även bli fler aktiviteter att anmäla sig till

Caisa Sävheden Larsson berättar att eleverna vid kommunen skolor får framöver information om vad som händer i sommar och då även möjlighet att anmäla sig till de aktiviteter man vill vara med på.

Att fritidsgården håller öppet åtta veckor i sommar ger många ungdomar en plats att mötas och träffas på, och det kommer att ske gemensamma aktiviteter som utgår från gården, såsom att åka ut och bada tillsammans.

– Det är bra mycket bättre än att inte ha något att göra och gå omkring och driva, slår Sävheden Larsson fast.

Förvaltningens slår fast att aktiviteter som ska genomföras bör samordnas med de integrationsinsatser som planeras och tillsammans med externa samverkanparter som exempelvis Sörmlandsidrotten, Viadidakt, lokala föreningslivet och andra entreprenörer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om