Det var under natten mellan den 27 och 28 november som Socialdemokraternas partilokal i Vingåker vandaliserades genom att två rutor krossades.
Redan tidigt fanns det uppgifter om att dådet var politiskt motiverat och att det var nazister som utfört det.
– Min första tanke är att det här är riktat mot oss som parti, sa riksdagsledamoten Caroline Helmersson Olsson till Kuriren då.
Socialdemokraterna är fortfarande övertygade om att det är nazistiska Nordiska motståndsrörelsen som ligger bakom. Anneli Bengtsson (S), kommunstyrelsens ordförande, säger att det finns utpekade personer som tros ha utfört vandaliseringen, även om polisen inte har nog med bevis för att binda någon till brottet.
Efter händelsen har frågan om arbetet mot hot och våld mot förtroendevalda seglat upp på den kommunala dagordningen, enligt Bengtsson.
Hon påpekar att det finns handlingsplaner för vad som ska göras om kommunala tjänstemän utsätts för hot eller våld, men att sådana planer helt saknas för förtroendevalda.
Polisen utreder fortfarande skadegörelsen av partilokalen och Peter Göransson, kommissarie vid Katrineholmspolisen, säger att polisen har granskat övervakningsfilmer och hållit en del förhör. Dessutom bearbetas en del tips som kommit in, men polisen har inte några misstankar i någon bestämt riktning än och misstänker inte någon speciell organisation för att ligga bakom.