Efter att länsstyrelsen fått kännedom om att ett dike lagts igen på en fastighet gjorde de ett tillsynsbesök på platsen. Efter besöket fick markägaren ett föreläggande med två alternativ: att ansöka om tillstånd för utfyllnad av diket alternativt ta bort jorden som placerats i diket.
Men markägaren har motsatt sig båda alternativen. Länsstyrelsen menar att det är nuvarande markägare som lagt igen diket, men markägaren säger att igenläggningen började redan på 70-talet och har skett i etapper.
Markägaren menar att länsstyrelsens föreläggande är oproportionerlig. Att återställa diket skulle leda till att mark inte kan brukas.
Markägaren har överklagat beslutet till mark- och miljödomstolen, som nu har sagt sitt. Domstolen delar länsstyrelsens slutsats och avslår överklagan.