Hjälmaren Runt kan ha gjort sin sista runda

Det är snart tio år sedan som projektet Hjälmaren Runt började planeras och sedermera utvecklades till en förening med över 100 medlemmar. Nu är det stor risk att föreningen läggs ned på torsdag.

Vingåker2010-03-24 05:00

Föreningen Hjälmaren Runt tog sin form i början av 2000-talet. En förening som startade som ett projekt för att skapa ett kontaktnät som ska göra Hjälmaren Runt till ett känt turistbegrepp.

En sjö, tre län och fem kommuner är konceptet att knyta ihop småföretagare runt sjön till en symfoni av olika upplevelser och möjligheter för turister och besökare har vunnit mark.

För fem år sedan bestod föreningen av 140 företag, några föreningar och en del privatpersoner och rönt stor uppmärksamhet.

Men nu är intresset svalt vad gäller ideellt arbete, och därför riskerar föreningen att gå i kvav vid årsmötet på torsdag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om