Det hör till traditionen att reflektera över året som gått när ett nytt är alldeles på ingående. Många beslutar sig också för att komponera nyårslöften med förhoppningen att göra livet ännu bättre. I just detta uppslag hoppar vi över nyårslöftena och kikar lite på det som varit toppen och botten med året 2022.
Inom politiken i Vingåker var det omtumlande under 2022, som sig bör när det vankas valår. Robert Skoglund (S) titulerar sig numera oppositionsråd och svarar för hans toppar och dalar.
– Det sämsta är att vi förlorade valet. Förlusten av valet överskuggar allting. Besvikelsen är som störst över att Centerpartiet gjorde som de gjorde, säger han och syftar på att forna majoritetskollegorna i stället valde att samarbeta med Moderaterna och Kristdemokraterna och bildade nytt styre i Vingåker.
– Det bästa är att vi äntligen kommit till skott med arbetet att slopa de delade turerna, fortsätter han.
Kommunalrådet Charlotte Prennfors (M) svarar, inte helt förvånande, att deras vinst i valet varit det bästa.
– Det bästa är att vi har kommit till makten. Vi är ett gäng som jobbar bra ihop, vi är på tårna och alla vill komma i gång. Nu vill vi prova att göra saker annorlunda, säger hon och fortsätter:
– Det värsta har varit kriget i Ukraina. Förutom det mänskliga lidandet har det fått stor påverkan och konsekvenser i hela Europa. Och det kommer nog fortsätta i flera år.
Först en pandemi, sedan ett krig med följande lågkonjunktur - det har inte varit lätta tider att bedriva näringsverksamhet i. Men Sandra Melin, ägare till Coop i Vingåker och Högsjö, vågade satsa.
– Det bästa har varit att kliva in som företagare i hemorten. Att jag nått mitt mål som jag kämpat för i flera år. Men samtidigt har det varit det värsta. Utmaningarna som det inneburit har varit tuffa, med tanke på coronatider och prisökningar, berättar hon.
Axel Qvarnström, som är ett välbekant ansikte i såväl Marsjö/Byles:s mål, som i Vingåkers volleybollklubb, svarar rappt och glatt på frågorna.
– Det bästa är solklart! Att jag fick bli farsgubbe med Emelie till vår fina Uno, säger han.
Genom det stora sportintresset pekas det sämsta med året ut.
– Det värsta är värdlandet i VM-fotbollen, hur man behandlar oliktänkande överlag. Och årstiden! Man ska ju för sjutton kolla på fotbolls-VM i solskenet med vänner och en drink i näven, säger Axel.