Bleka minnen av sommaren 1943

Hennes enda minne av Vingåker är en fru Åsberg. Nu vill Monica Trygg veta mer om sommaren 1943.

Vingåker2013-10-19 09:00

1943, på sommaren, skickades då 3-åriga Monica Trygg – som på den tiden hette Jonsson i efternamn – med tåget till Vingåker. Stockholmsflickan skulle tillbringa sommaren i Vingåker som ett såkallat sommarbarn.

Hon har inte speciellt många minnen av sin sommar i Vingåker mer än att hon fick bo hos en fru Åsberg.

— Det skulle vara intressant att få veta mer om var jag bodde den sommaren och vem denna fru Åsberg var, säger Monica Trygg.

Anledningen till att den 3-åriga flickan skickades till Vingåker var att hennes föräldrar behövde arbeta. Mamman jobbade på en ammunitionsfabrik i Stockholm och i världen rasade andra världskriget.

Monica Trygg, som har ett fotografi av sig själv och fru Åsberg, har frågat runt i Vingåker hos bland annat hembygdsföreningen. Det har dock inte lett till någon lösning på gåtan.

— Jag har inte lyckats träffa på någon som vet vem fru Åsberg var så det vore roligt om Katrineholms-Kurirens läsare kunde hjälpa mig, säger Monica Trygg.

Även om minnena av sommaren 1943 är få och bleka så måste ändå Vingåker ha gjort något sorts avtryck i Monica Tryggs inre och fått henne att söka sig tillbaka. Hon är nämligen sommarboende i kommunen i ett fritidshus i Vittbro.

Den som har mer information om fru Åsberg kan kontakta Vingåkersredaktionen så lovar vi att vidarebefordra upplysningarna till Monica Trygg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om