Vingåkersman lurad på bildelar via Facebook

En man i 80-årsåldern i Vingåker blev lurad på motsvarande drygt 2 000 kronor när han försökte köpa bildelar via Facebook. 
Nu utreds händelsen som bedrägeri.

Mannen lurades att betala 400 dollar, omkring 4 000 kronor, för bildelarna. Men några bildelar fick han aldrig.

Mannen lurades att betala 400 dollar, omkring 4 000 kronor, för bildelarna. Men några bildelar fick han aldrig.

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Vingåker2025-07-04 10:45

En äldre man i Vingåker sökte delar till sin bil. Han la ut en annons på en Facebooksida och fick napp. En person erbjöd de efterfrågade bildelarna för 200 dollar. Mannen, som är i 80-årsåldern, skulle betala via betaltjänsten Paypal. 

När han gjort det fick han meddelande om att han glömt kryssa i en ruta. Den som sålde bildelen sa att han skulle skicka tillbaka pengarna så att mannen skulle kunna göra om köpet och denna gång kryssa i rutan. Mannen följde instruktionerna och skickade in 200 dollar igen och hade då alltså betalat 400 dollar, omkring 4 000 kronor, men han fick aldrig tillbaka några pengar.

När han sökte efter den som hade Paypalkontot fick han besked om att kontot var stängt. Händelsen rubriceras bedrägeri. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!