325 000 kronor ska återbetalas till FK

En kommuninvånare har fått ett återbetalningskrav från Försäkringskassan som efter kontroll av utbetald sjukersättning fastslagit att hen har arbetat mer än redovisat till myndigheten.

Vingåker2016-09-14 09:00

I Försäkringskassans beslut om återbetalning på 325 000 kronor baserar sig på en anonym anmälan som myndigheten fått. I sin utredning slår man fast att hen har haft halv sjukersättning i nio år och påvisar att hen från våren 2012 arbetat 31 timmar i veckan. Enligt myndigheten upphörde också rätten till ersättning våren 2012,

Beslutet är att sjukersättning helt dras in från i somras. "De felaktiga utbetalningarna av sjukersättning har orsakats av at du trots att du har utökat ditt arbete inte ansökt om steglös avräkning eller informerat Försäkringskassan om att du var förbättrad i din arbetsförmåga. Därför har du fått för mycket sjukersättning", skriver myndigheten i sitt beslut.

Det kan finnas särskilda skäl till att befrias helt eller delvis från myndighetens krav på återbetalning. Särskilda skäl kan vara att man har en svår ekonomisk eller social situation.

I detta ärende har Försäkringskassan utgått från de uppgifter som finns tillgängliga och gör bedömningen att det inte finns några särskilda skäl för att inte hen ska betala tillbaka den skuld som myndigheten anser att hen har.

Om hen betalar tillbaka hela summan senast 26 september blir det ingen dröjsmålsränta på 7,5 procent. Om hen kommer överens om en avbetalningsplan blir räntan sänkt till 3,28 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om