Under onsdagsförmiddagen var det nästan 200 barn som kom till start i simhallen, där de årligt återkommande skoltävlingarna arrangeras.
Där fanns 55 tredjeklassare, 53 fyror, 61 femmor och 30 sexor från alla skolorna i kommunen. Några, som till exempel eleverna från Högsjö, avlöste varandra på raskt löpande band – när fyrorna tävlat färdigt var det snabbt in i duschen som gällde, eftersom taxin som precis kört femmorna till stan väntade utanför.
Inte mycket tid till att njuta segerns sötma, sålunda. Å andra sidan glittrade säkert medaljerna fint även i taxin hem.
Rask takt gällde också i tävlingarna. Knappt hann det ena bröst- eller frisimheatet avslutas, förrän nästa startfält stod på pallarna.
De kan vara svåra att hålla balansen på, pallarna, särskilt när en är nervös. Det blev en och annan missödes-tjuvstart, men det såg tävlingsledningen mellan fingrarna med.
Resultaten av tävlingarna får du på kkuriren inom kort.