Efter varslet på Kronfågel – bemanningsföretag anlitas

Varslet på Kronfågel lades redan i början av året. Men nyheten kom allmänheten till kännedom först i måndags. Nu söks sommarvikarier till slakteriet via ett bemanningsföretag.

I januari varslades 58 anställda på Kronfågel. Nu söker ett bemanningsföretag sommarpersonal till slakteriet. Arkivbilden är tagen vid ett tidigare tillfälle och personerna på bilden har inget samband med varselnyheten.

I januari varslades 58 anställda på Kronfågel. Nu söker ett bemanningsföretag sommarpersonal till slakteriet. Arkivbilden är tagen vid ett tidigare tillfälle och personerna på bilden har inget samband med varselnyheten.

Foto: PAUL HANSEN / DN / NTB

Valla2023-04-30 06:58

Under måndagen kunde Kuriren, som första nyhetsredaktion, avslöja att omkring 50 av Kronfågels 900 medarbetare hade varslats om uppsägning. Enligt facket handlar det nu om 58 anställda.

"Vi förstår att detta skapar oro och arbetar hårt för att det ska bli så bra som möjligt för alla", kommenterade Kronfågels kommunikations- och hållbarhetschef Janneke Wackerberg varslet.

Enligt den första uppgiften lades varslet enligt arbetsgivaren i februari, men under tisdagseftermiddagen meddelade Kronfågel att varslet lades redan i januari.

Redan i måndags kontaktade tidningen Livsmedelsarbetareförbundet för en kommentar till varslet. Trots påstötningar lämnades frågorna obesvarade fram tills onsdageftermiddagen. I ett mejl bekräftade Livs kommunikatör då att varslet lades den 9 januari och att förhandlingar avslutades den 30 januari. 

Varför har det varit så tyst om varslet?

– Från Livs sida går vi inte ut och kontaktar media vid uppsägningar och varsel, vi fokuserar på våra medlemmar. 58 anställda varslades och har fått gå, men det finns uppsagda som återträtt i arbete, säger han.

Trots att mer än var 18 anställd har fått gå ligger en platsannons ute där ett bemanningsföretag söker 40 stycken handpaketerare till sin kund Kronfågel. De 40 tjänsterna är placerade i Valla under sommarperioden vecka 21 till 35 och platsannonsen lades ut den 12 april och bemanningsföretaget efterfrågar vana av industriarbete.

– Det handlar om att täcka upp för sommarsemestern. Hälften av de 900 anställda försvinner på semester. Vi hade diskussioner under förhandlingen och alla som har företräde till arbete kommer att erbjudas anställning i sommar, säger Robert Gustafsson.

Tycker ni från fackets sida att det är problematiskt att arbetsgivaren anlitar ett bemanningsföretag i det här skedet?

– Både vi och klubben har anfört att vi helst ser att man använder sig av egenanställd personal. Det är inte ovanligt att företag använder sig av bemanningsföretag för att täcka upp vid sommarsemester. Vi säkerställer villkoren när ett bemanningsföretag anlitas. Seriösa bemanningsföretag går under bemanningsavtalet.

Har Kronfågel tidigare använt sig av bemanningsföretag?

– Företag behöver täcka upp för personalbortfall när den ordinarie personalen har sommarsemester och kan då ta hjälp av bemanningsföretag. Generellt sätt använder sig inte Kronfågel av bemanningsanställda. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!