Ryska forskare framstÀller smittkoppsmedicin

Ryska forskare börjar tillverka en medicin mot smittkoppor.

Rysslands premiÀrminister Michail Misjustin. Arkivbild.

Rysslands premiÀrminister Michail Misjustin. Arkivbild.

Foto: Dmitry Astakhov/Sputnik/Kreml via AP/TT

Vetenskap & teknologi2021-03-05 16:23

Smittkoppor utrotades officiellt 1980, enligt vÀrldshÀlsoorganisationen WHO. Men vetenskapsmÀn i Novosibirsk i Sibirien har Äterupptagit forskningen för att framstÀlla en medicin mot smittkoppor.

Forskarna har avslutat en första klinisk testperiod av lÀkemedlet med beteckningen nioc-14.

– Vi ska snarast inleda produktionen av nioc-14, en medicin som kan behandla smittkoppsinfektioner, sade Jelena Bagrjanskaja som Ă€r chef för Novosibirsk kemiska institut (NIOC) vid ett möte med ryske premiĂ€rministern Michail Misjustin, rapporterar den ryska nyhetsbyrĂ„n Interfax.

Hon förklarade ocksÄ att institutet mÄste modernisera sina produktionsanlÀggningar för att klara av uppgiften.

Anledningen att finna ett lÀkemedel Àr att forskare misstÀnker att smittkoppsinfektioner kan Äterkomma. Ett skÀl hÀrleds till en smittkoppsepidemi i den ryska delrepubliken Jakutien i slutet av 1800-talet. Dödsoffren kunde inte alltid begravas i den hÄrda permafrostens is, sÄ liken förvarades i iskÀllare.

Nyligen hittades en sÄdan begravningsplats, men den kunde isoleras och forskare lyckades sÀkra smittkoppornas dna, skriver Interfax.

Risken Àr stor att det finns en mÀngd sÄdana kÀllare, som bÄde var begravningsplats och har varit lagringsplats för mat, anser forskare.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!