Det Ă€r ett av de Ă€ldsta skĂ€mten inom amerikansk politik â hur vĂ€rdelöst vicepresidentens jobb Ă€r.
Den allra första vicepresidenten John Adams yttrade de bevingade orden: âJag Ă€r ingenting, men jag kan bli alltingâ.
Senare blev Adams USA:s president.
"Försvinner in i ett svart hÄl"
Dennis Goldford, professor i statsvetenskap vid Drake University i Des Moines i Iowa, anser ocksÄ att vicepresidentkandidaten Àr av föga betydelse.
ââMedieuppmĂ€rksamheten Ă€r enorm kring utnĂ€mningen av vicepresidentkandidaten. Men redan efter ett par veckor tenderar uppstĂ„ndelsen att lĂ€gga sig och mediernas intresse försvinner mer eller mindre in i ett svart hĂ„l, sĂ€ger Dennis Goldford till TT.
Vicepresidentkandidaten har generellt sett aldrig spelat nÄgon större roll i modern tid, enligt Dennis Goldford.
ââDet finns undantag, som dĂ„ Lyndon B Johnson kom att spela en avgörande roll för John F Kennedys chanser att vinna röster i Texas och dĂ€rmed ocksĂ„ vinna valet 1960, sĂ€ger Dennis Goldford.
Statsvetaren Raphael Sonenshein, chef för Pat Brown Institute for Public Affairs pÄ California State University i Los Angeles, menar Ä sin sida att Kamala Harris kan ha stor betydelse nÀr det gÀller att locka vÀljare frÄn framför allt minoritetsgrupper och bland unga, nÄgot som Àr viktigt för Demokraterna inför valet den 3 november.
ââDe mĂ„ste samtidigt förstĂ€rka varandras styrkor. Biden kan med andra ord inte strunta i att rikta sig till afroamerikaner och latinos. Samtidigt mĂ„ste Harris hĂ„lla sig vĂ€l med Bidens kĂ€rnvĂ€ljare, det vill sĂ€ga Ă€ldre vĂ€ljare och vita vĂ€ljare frĂ„n MellanvĂ€stern och rostbĂ€ltet, sĂ€ger Raphael Sonenshein till TT.
Bidens höga Ă„lder â viktig aspekt
Svarta ledare och representanter för kvinnorörelsen har prisat valet av Kamala Harris, som Àr av indisk-jamaicanskt ursprung.
Joe Biden har sjĂ€lv upprepat att valet av Kamala Harris i första hand inte handlar om att locka specifika vĂ€ljargrupper â utan om ledarskap.
âOm Kamala Harris och jag vĂ€ljs kommer vi att Ă€rva mĂ„nga kriser, en splittrad nation och en vĂ€rld i oordning. Vi har ingen tid att förlora. Det Ă€r just dĂ€rför som jag har valt henne: Hon kommer att vara redo att leda frĂ„n dag ettâ, twittrade Joe Biden i samband med utnĂ€mningen.
Bidens höga Ă„lder â han fyller 78 i november â gör ocksĂ„ att valet av vicepresidentkandidat denna gĂ„ng Ă€r viktigare, eftersom sannolikheten att Harris mĂ„ste rycka in vid vacklande hĂ€lsotillstĂ„nd Ă€r desto större. Om Joe Biden vĂ€ljs till president kommer han att vara den Ă€ldsta i USA:s historia som tilltrĂ€der posten.