â Vi gör ju det hĂ€r för resenĂ€rernas skull eftersom vi tror att det blir det bĂ€sta för dem. Det jobbar vi för fullt med nu fram till övergĂ„ngen, sĂ€ger Katarina Myrberg, pressansvarig pĂ„ MĂ€lardalstrafik.
MÀlardalstrafiken har under en lÀngre tid kantats av förseningar och instÀllda tÄg, med frustrerade resenÀrer till följd.
Under vintern 2021 tog MTR över driften av MÀlartÄgen. DÄ med bakgrund av att företaget som tidigare ansvarade för strÀckorna, SJ, hade problem med sena avgÄngar och instÀllda tÄg.
Sedan övergĂ„ngen har de försenade avgĂ„ngarna fortsatt prĂ€gla trafiken och MTR har tvingats betala höga böter till uppdragsgivaren MĂ€lardalstrafik. I december 2023 var andelen tĂ„g som ankom i tid 57 procent pĂ„ strĂ€ckan Ărebro-Eskilstuna-Stockholm-Uppsala.
â Vi började redan i höstas utvĂ€rdera framtida alternativ med tanke pĂ„ att det har varit utmaningar i trafiken som har lett till trafikstörningar för vĂ„ra resenĂ€rer. Vi har nu fört en konstruktiv dialog med MTR och har sett att det inte kommer vara möjligt att jobba tillsammans fram till hela avtalslĂ€ngden, sĂ€ger Katarina Myrberg.
DÀrför har man nu genom en sÄ kallad nödupphandling avbrutit avtalet med MTR för att istÀllet lÄta kollektivtrafikföretaget Transdev ta över driften av MÀlartÄgen med start den 16 juni. Nödavtalet gÀller i tvÄ Är med möjlighet till förlÀngning.
Hur ska resenÀrer vÄga hoppas pÄ att trafiken rullar bÀttre i och med det nya avtalet?
â Det krĂ€vs hĂ„rt arbete för att göra en övergĂ„ng dĂ€r resenĂ€rerna ska pĂ„verkas sĂ„ lite som möjligt. NĂ€r man sluter att nödavtal sĂ„ Ă€r det en nĂ€rmare samverkan mellan oss och trafikföretaget sĂ„ vi kan ta en mer aktiv roll i avgörande vĂ€gval och prioriteringar, sĂ€ger Katarina Myrberg.
Transdev Ă€r ett internationellt trafikföretag med huvudkvarter i Paris. I Sverige bedriver de bland annat busstrafik pĂ„ flera hĂ„ll i landet och tĂ„gtrafik pĂ„ bland annat Roslagsbanan i Stockholm och ĂresundstĂ„gen.
Enligt MÀlardalstrafik pÄbörjas förberedelserna inför överlÀmningen av verksamheten omgÄende och det nya företaget, Transdev, kommer erbjuda medarbetare inom verksamheten en anstÀllning nÀr verksamheten förs över.