Det var aldrig några diskussioner på styrelsemötet i KSS om klubben ställa upp i Swim of Hope. Det är ingen tävling, men varje simtag genererar ett bidrag till Barncancerfonden.
Det slutade med att 34 av klubbens ungdomar, tack vare sina sponsorer, simmade in 54 342 kronor och 50 öre.
– Jag vet att klubben ställt upp i olika välgörenhetssimningar tidigare. Det är några år sedan vi var med senast, men det känns jättebra att vi kunde ställa upp igen, säger KSS-ordföranden Benita Karlsson Djalo.
Varje deltagare simmade i en timme. John Aldrin klarade 4 050 meter och simmade längst.
Filip Rautiainen var inte långt efter med sina 3 650 meter. Han simmade tillsammans med sin lillebror Anton som klarade 2 650. Deras sponsorer lovade att skänka två kronor för varje meter – det blev totalt 12 600 kronor.
– Det här var ett så positivt arrangemang att vi vill återkomma och delta varje år. I alla fall så länge jag är ordförande, säger Benita Karlsson Djalo.
Av de insimmade pangarna får klubben behålla hälften och det kommer att bli mer pengar eftersom inte alla hade möjlighet att simma sina längder under måndagen.