Visionär polis vill vara en förebild

Som 11-årig flykting fanns ordet demokrati inte i hans vokabulär. Nu reser polisen Mustafa Panshiri runt för att träffa ensamkommande ungdomar och prata om deras rättigheter och skyldigheter i demokratins Sverige.

Polisen Mustafa Panshiri är flitigt anlitad som föreläsare och brinner särskilt för ensamkommande ungdomars framtid i sitt nya hemland.

Polisen Mustafa Panshiri är flitigt anlitad som föreläsare och brinner särskilt för ensamkommande ungdomars framtid i sitt nya hemland.

Foto:

Övrigt2017-02-20 10:23

Hittills har Panshiri vid sidan av sitt jobb som polis i Linköping besökt drygt 50 av landets kommuner. Visionen är att besöka alla 290. Den 1 mars kommer han till Katrineholm och Ängeln.

"Hur är det att leva i ett demokratiskt land?" är rubriken på hans föreläsning. När Mustafa Panshiri och hans familj flydde undan talibanernas skräckvälde i Afghanistan, var demokrati en främmande fågel för honom. Under dess vingar i Sverige har han företagit ytterligare en resa: från flyktingbarnets utanförskap till att uppnå drömmen att bli polis.

På föreläsningarna runtom i landet har han mött över tusen pojkar och flickor som kommit ensamma till Sverige, många av dem från hans eget ursprungs Afghanistan. Han vill ge dem en positiv bild av hur det kan vara att växa upp i Sverige.

En erfarenhet han gjort, är att det bland de ensamkommande finns en rädsla och en misstänksamhet gentemot samhället och dess myndigheter.

"Det är inte konstigt att dessa känslor finns. Men det är viktigt att de inte förhindrar en framtida delaktighet i samhället. Under mina möten med ensamkommande barn har jag blivit varse om att de saknar förebilder att relatera till. Min härkomst, uppväxten i Sverige och yrket jag har innebär en insyn i dessa för varandra ofta främmande världar", skriver Panshiri på sin hemsida.

Föreläsningen arrangeras av Röda korsets lokala krets.

– Vi jobbar mycket med de här frågorna och tar varje tillfälle i akt att göra nytta för gruppen nyanlända här i stan. Vi ser vilka svårigheter de hela tiden möter – men också vilka höga ambitioner de har, säger ordförande Katrine Plan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!