Stora pengar inom kommunala bolag

När Katrineholms kommuns bolag redovisar fjolåret är det stora belopp som har hanterats. Det är Katrineholms fastighets AB med dotterbolaget Katrineholms industrihus AB som har lämnat redovisningen för 2017.

Ett av Kiabs kommande projekt är renoveringen av stinsbostaden vid Katrineholms järnvägsstation.

Ett av Kiabs kommande projekt är renoveringen av stinsbostaden vid Katrineholms järnvägsstation.

Foto:

Övrigt2018-02-26 06:02

Katrineholms fastighetsbolag AB, KFAB, hanterar ett antal hyresfastigheter samt alla kommunens egna lokaler, till exempel skolor och idrottshallar. Katrineholms industrifastigheter AB, Kiab, tillhandahåller fastigheter som inrymmer företag.

Nettoomsättningen i bolagen har varit drygt 350 miljoner kronor under 2017 och vinsten uppgår till strax över tio miljoner kronor.

För fastighetsbolaget handlade fjolåret dels om renoveringar, dels om nybyggen. Ett av de objekt som renoverades var Nybygget, nya brandstationen samt att vi har flera nya projekt i startgroparna, ett nytt serviceboende samt Järvens nya byggnad. Vi får även hantera en del oförutsedda kostnader i samband med byggandet av en förskola och brandstationen, berättar Ingemar Eriksson.

Vilka var huvudprojekten för Kiab?

‒Vi har dels flyttat in och anpassat lokaler åt företaget X-modul i en halva av det hus som vi köpte av Dax dor på Scaniaområdet. Dels har vi nu färdigställt den södra halvan av huset för Sims recycling som nu har flyttat in i den delen.

Under året har även energibesparande åtgärder stått i fokus för bolaget.

‒Vi har snyggat upp fasaderna bytt fönster och isolerat fastigheten för att minska energikostnaderna. Under innevarande år ska vi flytta teknik- service och driftavdelning till renoverade lokaler i gamla IVT fastigheten. säger Magnus Österberg Kiab:s fastighetschef.

Kiab har tack vare åtgärder för att spara energi redan uppnått 2020 års energimål om 20 procents besparing.

KFAB och Kiab

Bokfört värde på KFAB:s fastigheter är 1,2 miljarder kronor.

Bokfört värde på industrifastigheterna är strax under 200 miljoner kronor.

Årligen kostar skadegörelse på fastigheterna en miljon kronor.

Kiab har redan uppnått 2020 års energimål om 20 procents besparing.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!