Stockholmsparet som förverkligade drömmen om landet

Arvegods – ordet kanske leder tankarna till silverljusstakar, linne och stora tunga möbler. Men för Patrik Cederman och hans hustru Kerstin betydde det en längtan ut på landet.

Övrigt2013-06-20 14:00

Men för Patrik Cederman och hans hustru Kerstin betydde det en längtan ut på landet och torpet i Lerbotrakten som Patrik har efter sina föräldrar. En plats dit de gärna åkte så fort de fick tillfälle; vid semestrar, långhelger och barnens skollov.

Nu har de tre sönerna flyttat hemifrån och då tog de steget fullt ut. De lämnar sin vindsvåning i Danderyd och flyttar till en mindre, men ändå runt 130 kvadratmeter stor lägenhet vid Stortorget i Katrineholm.

- Nästa steg blir nog att flytta ut till Lerbo permanent, men än så länge pendlar vi till våra arbeten i Stockholm ett par dagar i veckan. Med den här lägenheten kan man nästan svälja kaffet och springa ner till perrongen då tåget går, säger Patrik.

Han är uppvuxen i Danderyd. Kerstin i Åbolands skärgård i Finland. Han är reklamfotograf och har varit egenföretagare i 30 år.

Lika länge har de varit ett par. Inför ett uppdrag med kosmetika fick Patrik tips om en modell med vackra ögon - Kerstin.

Kerstin är hälsocoach sedan snart 20 år för ett multinationellt företag, men i grunden är hon utbildad kock och kallskänka. Inte sällan anlitar Patrik sin fru vid matfotograferingar.

Man brukar säga att ett par kan vara "match made in heaven".

Patrik har nyligen gett ut en bok "Al dente – italiensk matlagning på riktigt", där han tagit lockande bilder på mat, vilket är en av hans specialiteter.

- Jag har fler anknytningar till den här trakten än sommarstället i Lerbo, berättar Patrik.

- Min mormor och morfars efternamn var Bengtsson och Larsson innan de gifte sig. Tillsammans öppnade de en herrekipering i staden och affären finns fortfarande kvar – efter 90 år. Den fick så småningom namnet Bela. Mina föräldrar växte upp i Katrineholm, men flyttade i unga år. Men jag har ofta varit på besök här redan som liten grabb.

Omställningen från livet i Stockholm till det i Katrineholm har gått bra. Även om de funderar över hur tom staden blir då affärerna stänger.

- Det skulle vara trevligt med ett par kvällsöppna caféer och kanske någon restaurang med indisk mat, säger de och ser fram emot att något roligt ska hända med torget i framtiden.

De leker med tanken att ha en gemensam ateljé i staden och lokala uppdrag. Kerstin arbetar redan till viss del i trakten med bland annat. hälsokurser.

Parik och Kerstin Cederman älskar idrott och har tagit den svenska klassikern med Vasalopp, Vansbrosimning, Vätternrundan och Lidingöloppet. Skidor på vintern och simning på sommaren. De ser fram emot Katrineholms-Veckans aktiviteter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om