Det är inte bara villor och bostadsrätter, som ökar i pris i Katrineholms kommun. Enligt ny statistik från mäklarfiman Svensk Fastighetsförmedling har priserna för fritidshus ökat näst mest, med 15 procent, i Sörmland i hela landet under 2016. Allra mest har priserna procentuellt sett gått upp i Gnesta, där de stigit med 32 procent, men det är i Katrineholm ett fritidshus kostar mest.
Det är Svensk fastighetsförmedling som sammanställt siffror från Svensk mäklarstatistik och kan konstatera att snittpriset för ett fritidshus är 1,5 miljoner kronor i länet. I Katrineholm är snittpriset för fritidshus 1 692 000 kronor. I Vingåker är snittpriset 831 000 kronor och det är den enda kommun i länet där priserna inte ökat under 2016. I Eskilstuna är snittpriset för fritidshus 1 miljon kronor, i Flen och Nyköping 1,5 miljoner kronor.
Samtidigt tycks några fritidshus ha dragit upp snittpriset i Katrineholm. Bland slutpriserna på hemnet.se toppar en gård i Hulta prisstatistiken. Den såldes i maj 2016 för 5,7 miljoner kronor, och följs av ett hus i Västra Granhed som såldes samma månad, för 5,3 miljoner kronor.
– Det blir allt mer populärt att köpa fritidshus i Södermanland, speciellt på grund av närheten till Stockholm. Det gör att många kan pendla till sina semesterboenden på kort tid hemifrån, säger Andreas Malmsten, fastighetsmäklare på Svensk Fastighetsförmedling i Katrineholm, som också pekar på att de låga räntorna gör att priserna stiger.
I sju av länets nio kommuner har det sålts tillräckligt många hus för att man ska kunna dra några säkra slutsatser, därför saknas Trosa och Oxelösund i den här statistiken.