Som Katrineholms-Kuriren kunde berätta i- går gästas allsången vid Stora Djulö av artister som Sarah Dawn Finer och Charlotte Perrelli i sommar. Det får konsekvensen att lustspelet Söderkåkar flyttar två av sina föreställningar på Djulö friluftsscen för att undvika en krock med allsången.
– Vi har fått ändra onsdagar till torsdagar, berättar Rolf Edström från Katrineholms Arbetarteater. Det är enbart för ljudet. Det blir en himla volym när de här stjärnorna uppträder.
Ingen kritik
Det är föreställningarna de två första onsdagarna i juli som flyttats och alltså går torsdag den 2 juli respektive torsdag den 9 juli i- stället.
Rolf Edström är noga med att påpeka att han inte riktar någon kritik mot allsången.
– Den välkomnar jag. Det är fantastiskt, toppen. Men det är lite olyckligt att man inte har haft kontakt med oss. Vi har fått ta ett snabbt beslut att byta dag, och hela ensemblen står bakom det beslutet.
Övriga föreställningar av Söderkåkar går som planerat med premiär den 26 juni.