På polisstationen hade personalen ingen aning om vad det egentligen var för broschyr som stod där.
När Katrineholms-Kuriren påpekade var materialet kommer ifrån reagerade flera poliser med förvåning.
Narconon som står bakom broschyren är helägt av Scientologerna. Dessa anser att den kroppsliga avgiftningen från droger görs bäst med vitaminer och bastubad.
Kommissarie Peter Göransson är chef för extern service och den som ytterst är ansvarig för informationsmaterialet till allmänheten.
När han förstår vad det är för slags broschyr reagerar han direkt.
– Den tar vi bort på en gång, säger han.
Han tror att den kan ha stått där länge men att ingen riktigt har förstått var den kommer ifrån.
– Vi får tydligen titta lite oftare i våra ställ, säger han.
Finns det någon policy för vad som får finnas i ställen?
– Det ska först och främst vara polisiärt relevant.
❑ Scientologerna är en rörelse skapad av science-fictionförfattaren Ron L Hubbard 1952-1953.
❑ Scientologirörelsen presenterar sig själv som en religiös, icke vinstgivande organisation syftande till att rehabilitera människan som andlig varelse.
❑ Scientologerna kallar sin metodik dianetik. I den finns spår av Sigmund Freuds idéer men har också vissa inslag av svart magi och flera österländska läror inspirerade Hubbard.
❑ Dianetik beskrivs som en andligt helande teknologi för att ge ett nytt självmedvetande.
❑ På senare år har man satsat på att bygga så kallade ”Ideala orger” runt om i världen, i imponerande byggnader där det ska vara lätt att med modern teknik få ut information till allmänheten.
❑ Karl-Erik Nylund skriver i sin bok om sekter att Scientologirörelsen är världens farligaste sekt.
❑ Scientologikyrkan känd för att gå till aggressivt motangrepp mot kritiker, en policy som, medan den tystar vissa kritiker, bara upprör många andra än mer.
❑ Narconon är ett företag som drivs av scientologikyrkan med huvudsyftet att tillhandahålla rehabilitering och öppenvård för narkotika- och alkoholmissbrukare.
❑ I en rapport daterad 20 mars 1997 presenterar Socialstyrelsen resultatet av utredning av Narconons verksamhet. I rapporten konstaterar Socialstyrelsen att behandlingen saknar vetenskapligt stöd och att den kan vara farlig.