Bengt Calderon har arbetat som lärare på Björke skola i Finspångs kommun under det gångna läsåret. I tisdags fick han för första gången prova på hur det är att vara lärarinna med fluffigt och krulligt hår och klänning.
- Det är roligt att arbeta här. Eleverna är så duktiga och vi har en positiv stämning. Och så många traditioner, varav det här är en, säger han.
I skolan går totalt 25 elever och klasserna är från förskolenivå till årskurs sex.
- Vi har en kort väg från tanke till handling och det är lätt att göra lite mer. Jag hoppas att det fyller på med elever, så att de inte blir färre.
Första delen av den här speciella skoldagen var som vanligt, men ändå inte. Pojkarna hade blivit flickor och vise versa.
- Vi diskuterade könsroller och vad som kunde ses som en fördel respektive nackdel för de olika könen.
- Eleverna tyckte att det var en fördel för tjejerna att de får sminka sig, men att det kan vara en nackdel också.
- Att killar kan få magrutor är en klar fördel, berättar Bengt Calderon och erkänner skrattande att han själv inte har några.
Diskussionerna blev även djupare och tillsammans funderade lärare och elever över varför kvinnornas löner ofta är sämre än männens.
Efter lunchen avslutades dagen med vattenkrig. Också det en tradition.