Som Katrineholms-Kuriren tidigare berättat om ska vilthägnet i Skenäs avvecklas helt, vilket betyder att samtliga djur måste skjutas av i och med att man inte får släppa ut dem i det fria. Före februari månads utgång nästa år är det meningen att det ska vara rent i hägnet.
Kuriren fick ett tips i veckan om att det började se lite glest ut med djur på markerna, varför vi fann anledning att höra efter med viltvårdaren Jörgen Croona om det stämde.
Har ni börjat med avskjutningen ännu?
– Nej, det kan jag inte säga. Några kronhjortar, trofédjur, har väl strukit med. Men det är allt. Men vi får väl börja med avskjutningen snart om vi ska hinna bli klara till mars nästa år, säger Croona, som också berättar att det fortfarande finns omkring 160 kronhjortar, ett 30-tal dovhjortar, ett 20-tal mufflonfår, ett 20-tal vildsvin och sju visenter kvar i hägnet.
Hur går det med försäljningen av visenterna? Du sa ju sist vi pratades vid att ni skulle försöka sälja dem?
– Vi har en köpare på gång till sex av visenterna, den sjunde kommer det en norrman och skjuter 10–11 december för att ha som trofé där hemma.
15-tal kronhjortar
Jörgen Croona berättar vidare att man har ett 15-tal praktfulla kronhjortar, som man förhoppningsvis kan sälja ut jakt på. De aktuella hjortarna har så kallade medaljhorn, vilket är lockande i vissa kretsar.
Orsaken till att hela vilthägnet ska avvecklas är att det inte längre finns någon lönsamhet i verksamheten.
Vilthägnet i Skenäs har funnits i precis 25 år och det varit till stor glädje förbipasserande genom åren. Men nu är det alltså definitivt slut med denna annorlunda djurhållning.
Ägaren till Skenäs, Aje Philips- son, har tidigare sagt till Kuriren att det inte längre finns någon ekonomi i verksamhet. Förr kunde hägnet locka till exempel skjutglada, rika turister att komma för att nedlägga kanske en kronhjort. Men den trafiken har i det närmaste upphört, varför Philipsson funnit för gott att avveckla hela denna verksamhet.