Ministern besökte handelsträdgård

Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) landade under onsdagen på Ingvaldstorps handelsträdgård där han imponerades av ordning och reda.

Mikael Johansson, som driver Ingvaldstorps handelsträdgård, fick besök av landsbygdsministern Sven-Erik Bucht.

Mikael Johansson, som driver Ingvaldstorps handelsträdgård, fick besök av landsbygdsministern Sven-Erik Bucht.

Foto:

Övrigt2017-04-19 14:15

Mikael och Lena Johansson heter paret som driver Ingvaldstorp och tog emot Sven-Erik Bucht som är ute på sin Sverigeresa där han besöker landets samtliga landsbygdskommuner. Än så länge har han hunnit avverka 40 kommuner och ett tiotal är kvar innan sommaruppehållet.

Rundturen på Ingvaldstorp tog ministern genom ett otal växthus fyllda med plantor, sättpotatis och prylar som väntar på nya ägare.

Bland annat visade Mikael Johansson upp det nya växthus man byggt som är 1100 kvadratmeter stort.

– Vi är lite missgynnade när det gäller att söka stöd, passade Johansson på att berätta för ministern. Alla blanketter är gjorda för jordbruket, inte handelsträdgårdar. Nu har vi tagit hjälp av en konsult för att kunna söka stöd bättre.

Mikael och Lena Johansson har sökt investeringsstöd från Jordbruksverket för att kunna bygga ett kafé i anslutning till handelsträdgården och den häst- och husdjursbutik de också driver. Men det går segt, menar de.

– Stöd är otroligt viktigt för oss för att kunna expandera, säger Mikael Johansson.

– Landsbygden har försakats av många regeringar, därför reser jag runt och träffar företagare, lyssnar och får intryck, säger Sven-Erik Bucht.

Ingvaldstorp är också den första handelsträdgården han besöker hittills.

– De här företagen har en väldig betydelse för jobben på landsbygden. Mitt eget första jobb var på en handelsträdgård, säger ministern till tidningen.

På Ingvaldstorp imponerades han av all ordning och reda.

Under onsdagen besökte Bucht också Stora Lövhulta gård i Eskilstuna och så hölls ett öppet möte i Flen under kvällen.

Ministerbesöket

Sven-Erik Bucht besökte Ingvaldstorps handelsträdgård där även en butik för häst- och husdjursartiklar finns. Ägarna Mikael och Lena Johansson planerar även att bygga ett kafé på området och har sökt investeringsstöd för detta.

Ministern besökte även Stora Lövhulta gård i Eskilstuna som är ett jordbruk som använder modern teknologi som drönare och självkörande bruksmaskiner.

Under kvällen hölls ett öppet möte i Flen där förutom ministern, även Regionförbundet Sörmlands ordförande Viking Jonsson och biträdande regiondirektören Catharina Frändberg deltog.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om