Vi träffas på Lövåsens kortidsboende i Katrineholm. Att hon har tillbringat sitt yrkesliv inom vården beror på det berömda bananskalet.
- Det fanns inte i min världsbild som ung. Jag ville hålla på med dans, rita, sy kläder eller i värsta fall bli sekreterare. Jag gick kontor- och distributionslinjen på gymnasiet.
Ett sommarjobb på Karsudden ändrade planerna, och efter 17 år som undersköterska kände Margaretha att hon ville mer.
Det ledde till fem års heltidsstudier. Efter att hon kompletterat sin gymnasiebehörighet, studerade hon till sjuksköterska i Linköping.
På fritiden har hon varit ponnymamma i omgångar. Nu är det 16-åriga Emelie, som bor kvar hemma, som har häst. Margaretha är oftast med i stallet, kör till tävlingar och träningar.
- Fast jag har alltid varit rädd för hästar, och har jobbat mycket med det. Jag har fortfarande stor respekt för dem.