Solen sken över Stadsparken under nationaldagen och både stora och små ville vara med och fira.
‒Jag tycker att det är viktigt att vi firar i dag av flera anledningar. En anledning är att det är så många rasister som firar Sveriges nationaldag. Jag vill inte att det här ska vara rasisternas dag, säger Anneli Carlsson.
Hon tog med sig familjen till parken och en stor laddning med nygräddade pannkakor som de mumsade i gröngräset.
Parken var fylld av aktiviteter för barnen och på scenen bjöds på underhållning.
Trollkarlen Philip Frondelius lockade stor publik, likaså musikalartisten Annika Herlitz. Hon bjöd på en rad välkända sånger ur Disneys skattkammare. Publiken fick också stifta bekantskap med en ny stjärna i form av 9-åriga Alvin Andersson, för att nämna några av alla dem som gick på och av scenen.
Vid lunchtid öppnade också Gröna kulle. Två av dem som gick på rundvandring i kommunhuset var Kerstin och Sune Karlsson.
‒Det är fina arbetsplatser, får jag säga, säger Sune Karlsson.
‒Och Göran Dahlström stod i sitt rum och hälsade, det var trevligt, tyckte Kerstin Karlsson.
Därefter hoppades de på varsin biljett till visningen av skyddsrummet. Tre visningar var planerade. Men intresset var så stort att kommunen snabbt fick sätta in flera extra visningar.
Nationaldagsfirandet fortsatte under eftermiddagen men Katrineholms musikkår, stipendieutdelning och högtidstal av Årets ambassadör Lia Boysen.