Lundqvists bästa på världstouren

Det började turbulent men slutade bra för KVK:s Karin Lundqvist i världstourtävlingen i thailändska Phuket.

Övrigt2013-11-01 17:15

Karin Lundqvist och Nina Grawender förlorade sin kvalmatch, men fick – efter lottning – plats i huvudturneringen. Väl där kom de tvåa i sin grupp och vidare till slutspel där de mötte grekiskorna  Vasiliki Arvaniti och Panagiota Karagkouni och vann med 2–1 i set.

I andra rundan blev amerikanskorna Emily Day och Summer Ross för svåra i skiljeset. Det innebär en slutlig niondeplats för svenskorna, deras bästa resultat tillsammans med på världstouren.

"Som lag har vi utvecklats väldigt bra under året. Jag har ju en del rutin från internationellt spel och att Nina redan under sitt första år på touren har visat att hon hör hemma i den här miljön gör mig väldigt stolt. Förutom erfarenhet har vi spelat till oss rankingpoäng som ger oss tillträde till turneringar nästa säsong", säger Karin Lundqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om