Förra onsdagen blev en 13-årig flicka utskälld när hon skulle ta bussen från Katrineholm till sin hemort. Under den veckan hon haft sitt nya busskort hade det lyst rött varje gång hon blippade det på bussen och skoleleven hade frågat flera förare vad det berodde på.
– De sade bara att de inte visste och lät mig åka med ändå. När jag fick mitt busskort sade de på skolan att de skulle aktivera det.
Under onsdagsturen hem tog det tvärstopp när hon blippade sitt busskort och det lyste rött på displayen. Bussföraren skällde ut henne och sa först att han inte ville låta henne åka med.
– Han sade att jag åkt med honom tre gånger förut utan att kortet funkat och att jag fått flera chanser, men ingen bussförare har sagt att jag skulle kontakta skolan. Det kändes inte bra, alla i bussen tittade på mig och jag blev rädd för att jag inte skulle få åka med hem. Det hade känts bra om bussförarna hade berättat vad som var fel och vad jag skulle göra åt det, berättar eleven.
Till slut fick skolflickan gå ombord på bussen efter att en vuxen medpassagerare ingrep.
– Det var en kvinna som sade åt honom att ”Du måste vara snäll mot barnen, hon vill bara åka hem”.
I efterhand visade det sig att busskortet som lämnats ut inte hade aktiverats.
Andrew Nilsson, trafikchef på Nobina, säger att det brukar krångla med busskorten i början av varje termin.
– Vi har kommunikation med både skolskjutshandläggare och Sörmlandstrafiken.
Hur ska era förare agera när färdbevis inte fungerar?
– Vi kör den mjuka linjen första 3-4 veckorna. När elever har busskort som inte fungerar påtalar våra chaufförer att de måste prata med skolan.
Även Jörgen Rüdeberg, biträdande chef på bildningsförvaltningen, är väl bekant med problematiken kring busskort skolorna i början av terminen.
– Ibland kan det vara ganska många sådana ärenden. Så fort som skolan får reda på det kontaktar de vår skolskjutshandläggare. Vanligaste orsaken är att de har kvar förra årets kort och då behöver de aktiveras om vid terminsstart. Om kortet inte fungerar måste vi få reda på vad det är för fel. Jag utgår från att bussförarna vet att det är vi som aktiverar korten och upplyser eleven om att man ska vända sig till expeditionen på skolan. Det är rimligt.
Eleven i det aktuella fallet frågade flera förare, men fick inget svar på varför hennes kort inte fungerade. Rüdeberg medger att man behöver bli bättre på att informera på skolorna om hur man ska göra om busskortet inte fungerar.
– Det behövs tydligare information när man delar ut korten på expeditionen.