När det på måndagen snöade i sidled kändes möjligen både påsk och konstrundor långt borta. Men precis som vanligt kommer konstnärer i föreningarna Kikk och SOS att öppna sina ateljéer, garage, bodar och verandor och släppa in besökare i helgen.
Båda konstrundorna börjar på långfredagen och avslutas på påskdagen. SOS har en samlingsutställning i Åbrogården med medlemmars verk, och i Konstmagasinet vid resecentrum i Katrineholm samlas fyra konstnärer. I Katrineholms kommun är det sedan bara att rulla ut på vägarna till ateljéer i bland annat Forssjö, Glindran och Floda. Totalt deltar elva konstnärer i Kikks konstrunda.
SOS-konstnärerna är något fler till antalet. Bortsett från samlingsutställningen deltar 18 konstnärer i allt från Brevens bruk till Läppe och Hulla gård i konstrundan.
‒Det blir femte året som jag är med. Det är så kul att träffa alla besökare, höra deras kommentarer och vad de ser i konsten, säger Elinor Svensson som är medlem i SOS.
‒Man sitter ju alltid ensam och målar och skapar, och då blir det här mötet roligt.
Att år efter år vika påsken för konstrundan är ingen uppoffring, tycker Elinor Svensson.
‒Mötena uppväger, de ger så mycket som man kan plocka fram när man sitter här på kammaren igen.
Hon visar sin konst hos Stig Pettersson i Marmorbyn Österby, där också Laggar Jan Tigerstrand och i år även Karin Hassle finns med.
‒Det blir en bra mix hos Stig. För att man ska hinna med att besöka alla behöver vi vara fler på samma ställe.
På allmän begäran ordnade konstnärerna i Österby med kafé för besökarna förra året, och det gör de om i år.
‒Jag har ugnen i gång, säger Elinor Svensson när Kuriren pratar med henne i telefon på måndagen.
Djur finns ofta med i hennes målningar, liksom en humoristisk ton som också ger utrymme för eftertanke. Att verken har en titel är viktigt för henne.
‒Jag är lycklig om jag kan göra någon annan glad, men det finns alltid ett djup under. Bland annat kommer jag att ha med en målning med en ko, med titeln "Här står jag och duger". Jag är trött på ytan vi lever i, den skapar mycket osäkerhet. Det är bra att duga, och vara.