Katrineholms sommarstugor drabbade av inbrott

Äger du en sommarstuga kan ett larm i dessa dagar vara en bra investering. Hittills har sommaren nämligen varit betydligt inbrottstätare än förra sommaren.

Övrigt2009-07-30 05:00

Från ett inbrott mellan juni och juli 2008 till 17 anmälda under motsvarande period i år. Tjuvarnas intresse för stugorna som ofta ligger i utkanten av stan tycks på ett år ha ökat markant. Men i Vingåker gäller det motsatta mönstret med tio inbrott 2008 och en enda anmälning under perioden juni-juli 2009.

I sommarstugeområdet Sågmon i Katrineholm har man varit ganska förskonad från inbrottsvågen.

- I och med att vi är några stycken som bor här permanent, så finns det alltid någon hemma, menar Karin Frisk, ordförande i Sågmons sommarstugeförening.

Grannsamverkan kan också ha varit en bidragande orsak till att det nu var mellan fyra och fem år sedan som någon av stugorna i området drabbades.

- Det hjälper på så vis att man håller koll gemensamt och rapporterar främmande bilar och annat, säger hon.

Läs mer i papperstidningen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om