- Framför allt har vi utgått från katrineholmarnas inlämnade synpunkter, vad som saknades och vad som efterfrågades, säger Hanna Börjesson, en av arkitekterna.
De har också varit i Katrineholm och tittat, och bland annat pratat med näringsidkare.
- Just järnvägen och järnvägsstationen är väldigt viktiga för Katrineholm, säger hennes kollega Molly Wiksdahl.
En sak som gör att torget inte upplevs som något riktigt torg är att det saknar koppling till en offentlig byggnad, till exempel ett rådhus, framhåller arkitekterna. Men torget, godsmagasinet och stationshuset är egentligen en enda plats menar de. Därför vill de ta bort de barriärer som motverkar den känslan. Det gäller både betongbyggnaden som skär av mot Fredsgatan, och trafiken på gatan, som de både vill minska och sakta ner. Arkitekterna betonar att de inte har gjort ett färdigt förslag, utan att de presenterar en idé om de funktioner de vill skapa.
För att göra Fabriksgatan, som skiljer torget från järnvägen, lugnare vill de att den ska vara en gåfartsgata. Enkelriktningen av Fredsgatan föreslås försvinna, så att den kan ta trafik i båda riktningarna, och därmed lätta på trafiktrycket vid torget.
Träden vid torget kan ha samma läge som i dag, men arkitekterna vill att de ska nå platsen utanför Systembolaget, så att stråket Drottninggatan – Köpmangatan knyts ihop.
- Vi föreslår en stram plantering på torget, parken finns ju i närheten. Nuvarande växtlighet gör att man inte ser centralstationen och godsmagasinet, säger Hanna Börjesson.
Torget ska vara överblickbart och ha plats för torghandel och uppträdanden. Fontänen ska vara kvar, men tillfälligt kunna täckas över med ett golv. Mitt på torget vill arkitekterna se en varm, transparent paviljong med kafé och restaurang. Ljusskulpturer mellan träden ska ge känslan av värme och ljus under nätter och mörka höstkvällar.
- Väldigt, väldigt roligt, kommenterar Molly Wiksdahl uppgiften. Torget kan verkligen bli en väldigt bra plats för katrineholmarna som man kan vara stolt över.
- Det kan bli värsta annonsläget för Katrineholm när man sitter på tåget och ser det, menar Hanna Börjesson.