Intresset ökade när locket lades på

Övrigt2010-08-14 05:00

Reflexer

Nästa vecka sätter valrörelsen igång på allvar. På måndag hänger LO ut finansministern och de fyra partiledarna i regeringen – upp och ner. Stämplade. ”Helsjukt” lär det stå på Göran Hägglunds ansikte. Maud Olovssons nuna har stämpeln ”dunderdumt”.

Än har jag inte sett affischerna, men att döma av det jag läst om kampanjen har LO:s ledning för sin del givit klartecken till en klumpig valdebatt. Det är bara att hoppas att regeringspartiernas företrädare inte låter sig provoceras alltför mycket.

Det är nästan alltid de så kallade marginalväljarna som avgör allmänna val. Det är väljare som tar ställning från val till val och som väntar i det längsta med att bestämma sig. Väljare som försöker lyssna och ta till sig argument. Sådana väljare låter sig inte påverkas av klumpiga elakheter.

Trist utan elakheter

En valdebatt fri från alla elakheter skulle bli outhärdligt trist. Spetsiga elakheter har ett givet underhållningsvärde i all debatt. Men de bör helst formuleras så, att även de som drabbas drar på sina smilband. LO:s dumheter roar kanske några av de redan frälsta. Andra undrar förvånat vad LO sysslar med. Och facket fortsätter att tappa medlemmar.

Såvitt jag förstår har årets Katrineholmsvecka varit succéartad. Åtminstone publik- och vädermässigt. Själv gick jag KK-joggen som vanligt – det vill säga säga vankande fram och tillbaka på ett lastbilsflak, delande ut priser till de bästa löparna i de olika klasserna.

Det var en härlig sensommarkväll. Folkligt trivsamt och festligt. Både kommunalrådet Göran Dahlström och oppositionsrådet Ewa Callhammar kom fram och hälsade, utan anspråk på att få något sagt i tidningen. Båda nöjde sig med att vara trevliga sociala publikinslag.

Begynnande nervositet

En annan politiker, centerns ekonomiske talesman i riksdagen, Roger Tiefensee i Dunker, nöjde sig inte med att vara en i publiken. Han hade tagit ledigt från valarbetet och sällat sig till de in emot 1 300 imponerande konditionsstarka små och stora deltagarna i KK-joggen.

Även om valrörelsen än så länge inte syns i gatubilden och landskapet kan en begynnande lätt nervositet skönjas under ytan. När det i slutet av förra veckan blev känt att ett då ännu inte angivet företag hemställt om kommunal borgen kunde jag tydligt känna hur det puttrade under det lock som kommunjuristen Niklas Witt hade lagt på.

Utan att närmare gå in på hur saken hanterades i det här skedet, noterar jag att handläggningen, både i kommunen och stiftelsen IUC, verkade oprofessionell. IUC står i det här fallet för stiftelsen Installatörernas Utbildningscentrum i Katrineholm AB. Trots namnet har Katrineholms IUC inget samband med det nationella nätverk som kallas IUC och som etablerats med olika huvudmän runt om i riket.

Trängande behov

Det är inte så lätt hålla isär de skilda IUC-storheterna eftersom också Kat-rineholms IUC har filialer på olika platser. Hur som helst är Katrineholms IUC just i trängande behov av snabba pengar.

Katrineholms IUC stiftades av VVS-branschen och Katrineholms kommun redan år 1988 för att svara för uppdragsutbildning åt VVS-branschen. Detta i anslutning till KTS, som en del av vuxengymnasiet i Katrineholm fortfarande kallades. Verksamheten har under hand vidgats och kommunen har låtit bygga ett laboratorium för fullskaliga tester av modern kylteknik. Laboratoriet drevs i ett särskilt bolag, det av IUC helägda dotterbolaget med det anspråksfulla namnet Sveriges Energi- och kylcentrum AB, förkortat SEKAB.

IUC har numera begärt SEKAB i likvidation, men förhoppningen är att ingångna avtal mellan IUC och branschen om uppdrag och vissa andra utbildningar ska fullföljas. För att göra det behöver IUC omgående 2,5 miljoner. Meningen är att Katrineholms kommun ska borga för hälften medan de övriga huvudmännen tillsammans svarar för likaledes en och en kvarts miljon kronor.

Bra i maj

Så sent som i maj fick IUC:s styrelse en vd-rapport om att ”IUC redovisar ett relativt starkt resultat med ökad omsättning och försäljning under de fyra första månaderna.”

Nu meddelas att expansionen varit okontrollerad, att kalkyler saknats helt eller varit bristfälliga, att nyanställningar och lönehöjningar långt utöver avtalsnivåerna orsakat kostnadsökningar, att organisationen varit otydlig etc.

Sedan skriver styrelsens ordförande Göran Robertsson och tillförordnade verkställande direktören Ingvar Ygberg bland annat:

”Med den högst betydande ökning av verksamheten som skett under senaste halvåret har den tidigare vd ´helt tappat greppet´med den akuta situationen som följd.”

Tagits på sängen

Det här ligger alltså på bordet när först kommunstyrelsen och därefter fullmäktige i Katrineholm samlas på måndag, den första dagen på den egenliga valrörelsen. Ett borgens-åtagande på en och en kvarts miljon är knappt ens felräkningspengar för Katrineholms kommun. Kommunalrådet Göran Dahlström och de övriga partiernas gruppledare tvår sina händer. De har inte fått veta något och vad skulle de ha kunnat göra om de fått veta?

Som ärendet är skrivet har hela IUC:s styrelse tagits på sängen. Inklusive kommunens representater, Monica Johansson (S) och Villy Persson (M). Men alla brister som beskrivs kan knappast ha tillkommit sedan maj månad. Åtminstone en del av dem måste ha funnits länge. Uppenbarligen utan att styrelsen reagerat.

Räknat i kronor är borgensåtagandet en liten sak för Katrineholms kommun. Men det är osannolikt att det räcker på lång sikt.

Jag gissar att ingen vill göra partipolitik av det här vid fullmäktiges sammanträde på måndag. Jag tror för min del att alla partiernas företrädare skulle ha föredragit att hela saken förbigåtts med tystnad.

Genom att kommunens handläggare valde att sekretessbelägga hela ärendet ökade allmänhetens intresse. Särskilt som IUC hittills betraktats som en kommunal institution för politikerna att både berömma och skryta över.

Drömde en natt

Som tur är för kommunen är det här än så länge en ganska liten affär. Men Katrineholms kommun har intressen också i andra bolag. Det föreligger väl ingen risk för motsvarande plötsliga uppvaknande i något annat delvis kommunalt ägt företag?

Jag drömde en natt, att ett oseriöst, lokalt, mindre missnöjesparti hade satt upp en valaffisch med en dumstämplad Monica Johansson.

Vaknade oerhört lättad av vetskapen om att Katrineholmspolitikerna inte ägnar sig åt så plumpa elakheter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om