Hedersrelaterat förtryck i fokus

Hederskulturens maktstruktur går att jämföra med kriminella mc-gäng och maffian. Det sade Bo Lagerkvist från länsstyrelsen under torsdagens konferens för kommunanställda.

Foto:

Övrigt2019-02-07 18:00

Det var fullsatt till sista plats på Safiren när närmare 300 kommunanställda samlades för att fördjupa sina kunskaper om hedersrelaterat våld och förtryck, barn- och tvångsäktenskap och könsstympningar.

Sedan 2005 har Länsstyrelsen Östergötland på uppdrag av regeringen arbetat med att förebygga hedersrelaterat våld och förtryck. Torsdagens förste föreläsare Bo Lagerkvist är sakkunnig på länsstyrelsen och arbetade tidigare som utredare på länskriminalen och riksmordkommissionen.

– Jag fördjupade mig redan 2002 i det här då vi hade flera hedersrelaterade ärenden i Eskilstuna. Jag tror inte att det finns mer utsatta brottsoffer än den här gruppen och som myndighetspersoner måste vi ge skydd och stöd, förklarade han.

För att ge rätt perspektiv målade Bo Lagerkvist upp bilden av den trygghetssfär som omsluter oss i Sverige med instanser som polis och sociala myndigheter.

– Vi är en stark social stat, men i svaga sociala stater ersätts vår struktur av familjen och släkten. I länder med klanstruktur blir släktsammanhållningen starkare. Många lever kvar i hederskulturen även om de flyttat till en annan världsdel. Den upprätthålls med tät kontakt med hemlandet via telefon och e-post och rykten sprids snabbt.

Som ett exempel ger han ett fall där en 22-åring hade knivskurit en jämnårig i Eskilstuna. Mannen anhölls under måndagen och på onsdagen satt fyra äldre män i polishusets reception.

– De var aggressiva och krävde att vi skulle släppa honom för att det var deras ansvar att ta hand om honom. Männen var från England, Kanada, Somalia och USA och hade tagit sig till Sverige när de fick informationen om att han anhållits.

Att behålla sitt värde och återupprätta den om den sjunker är centralt inom hederskulturer.

– Lojaliteten är det svåraste när man utreder de här brotten. Många kvinnor som utsatts har trott att de kan lita på släktingar, men släkten är stark och försöker påverka. Utreder man en familj väcks oro i släkten.

Bo Lagerkvist säger att det finns många gemensamma nämnare med kriminella mc-gäng och maffian.

– Det är en stark hierarki och stränga regler. Man står utanför samhället och kvinnor får inte vara delaktiga.

Torsdagens konferens är första steget i att utveckla en kommunövergripande samverkan och samsyn kring hedersrelaterat våld och förtryck.

Mer om konferensen

Arrangerades i samverkan mellan Södermanlands och Östergötlands länsstyrelser och socialförvaltningen i Katrineholm. Mer information om hedersrelaterat våld och förtryck hittar du på www.hedersfortryck.se som drivs av länsstyrelsen i Östergötland.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om