– Vi berättar om att bryta tvåsamhetsnormen, om att kunna leva med mer än en partner. Det vi berättar bygger på egna erfarenheter, resan vi själva gjort från monogama förhållanden till öppna, men också erfarenheter från andra runtomkring oss, säger Jon Widén och Ronja Håkansson.
Ämnet är inte helt okontroversiellt, men föreläsarna brukar ofta få reaktioner i stil med "det här behöver alla höra".
– Den vanligaste reaktionen vi får är "åh vad häftigt, men det skulle aldrig fungera för mig, jag är alldeles för svartsjuk". Men vi ställer många självreflekterande frågor. Måste alla förhållanden följa samma normer? Drar alla gränsen för otrohet på samma ställe? Vi pratar även om hur en kan hantera svartsjuka.
I Pride-kretsar diskuteras det ibland om polyamori hör hemma under HBTQ+-paraplyet.
– Det hör definitivt hemma under regnbågsflaggan. Pride handlar om att få vara den man är och att älska vilka man vill.
För många är kanske swingers-kulturen och swingersklubbar det man tänker på, när man hör begreppet "polyamori". För Jon Widén och Ronja Håkansson är dock polyamorin en livsstil som inte behöver innefatta sex och som finns i vardagen på ett annat sätt.
– För oss handlar polyamori om kärlek och förhållanden som en del av vardagslivet.
Och helt ovanligt är det inte: på Facebook har den största polyamori-gruppen omkring 2 000 medlemmar.
– Sedan finns det de som lever ett mer eller mindre polyamoröst liv, utan att ha ordet för det, säger Ronja Håkansson.